Jest pozwolenie na przebudowę Areny

Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny. Grupa MTP przetarg na jej przebudowę ma ogłosić 1 lutego.

Te informację ogłosił na swoim profilu na Facebooku prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny.🙂 Dzięki gruntownej modernizacji zabytkowy obiekt, ikona Poznania, odzyska dawny blask – napisał Jaśkowiak na Faceboku.

Przetarg na jej przebudowę – jak napisał prezydent Poznania- Grupa MTP ma ogłosić 1 lutego. Według projektu, wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację „- 1”. Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych eventów kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.

Poziom „-1” to powierzchnia tworzona od nowa. Wnętrze kondygnacji, podobnie jak cały obiekt zostanie utrzymane w minimalistycznym stylu, m.in. poprzez połączenie betonu z kamieniami. We wnętrzach zastosowana zostanie również stal oraz stal szczotkowana, która wprowadzi dodatkowe efekty odbitego światła. Podziemne wnętrza, gdzie znajdują się m.in. sale konferencyjne, zostaną doświetlone naturalnym światłem poprzez atria.

Poziom „0” będzie swoistym hallem zamkniętym w okrąg, który umożliwi obejście Areny w środku. Przy obecnym rozwiązaniu foyer zbudowanego na planie podkowy jest to niemożliwe. Delikatne przeszklenie korytarzy dla osób znajdujących się w środku sprawi wrażenie, że obserwator znajduje się na zewnątrz. Z kolei osoby oczekujące na wejście, stojąc przy szklanych taflach, odniosą wrażenie, że znajdują się wewnątrz holu.

Wewnątrz hali, pod kopułą dachu zostanie zamontowana konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej gwarantujących odpowiedni poziom obsługi multimedialnej wszystkich widowisk. Na konstrukcji zostaną również zamontowane panele akustyczne w kolorze grafitowym. Urządzenia na kratownicy utworzą swoistą pajęczynę świetlną od poziomu podłogi, aż po duże telebimy znajdujące się pod kopułą Areny.

– Arena wzbogaci ofertę sportowo-kulturalną Poznania. Tego typu obiekty wpływają na ruch turystyczny i zwiększają atrakcyjność przestrzeni miejskiej. Po gruntownej modernizacji wraz z terenami przyległymi, z bogatym kalendarzem wydarzeń obiekt ma szansę stać się wizytówką naszego miasta obok tak znanych i uczęszczanych miejsc jak Stary Rynek, Malta czy Stary Browar – mówiła kilka miesięcy temu Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie część miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach, które zostaną organizowane w nowym obiekcie. W nowej Arenie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem dostępne w ramach organizowanych wydarzeń, jak i na co dzień. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej. Prace budowlane obejmą również rewitalizację terenu wokół hali.

Za projekt nowej Areny odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl