Najstarszy hotel w Poznaniu odzyska swój blask. Budynek należy do Kościoła i choć w czasie pandemii został zamknięty, niebawem ma zostać rozbudowany. Aktualnie kuria czeka na pozwolenie.
O planach rozbudowy Hotelu Rzymskiego pisze „Gazeta Wyborcza”. Według niej kuria archidiecezji poznańskiej ma już projektu przebudowy i rozbudowy budynku. Przygotowała go poznańska pracownia Front Architects.
Według planu budynek nie zmieni dotychczasowego wyglądu. Dodana ma być za to kondygnacja ze szklanymi elewacjami. Powstać mają tam: strefa odnowy biologicznej, bawialnia dla dzieci oraz cocktail bar. Zabudowany zostanie dziedziniec na parterze, który będzie miał dach z niską roślinnością i niewielkimi drzewami w donicach.
W planach jest również nadbudowanie oficyny, w której pokoje dostaną płytkie balkony. Z kolei od alei Marcinkowskiego powstanie kawiarnia. Co więcej, projekt zakłada odświeżenie elewacji, wymianę okien na drewniane. Elewacje od strony dziedzińca zostaną docieplone i ozdobione detalami architektonicznymi.
Hotel Rzymski w Poznaniu
Hotel Rzymski mieści się w budynku, który powstał w latach 1837-1840 pod kierunkiem niemieckiego przemysłowca Augusta Krausego. Początkowo działał jako hotel de Rome i miał jedynie dwie kondygnacje (narożnik – cztery). W kolejnych latach został przebudowany, co pozwoliło zwiększyć liczbę pokoi. W lutym 1919 r. budynek został kupiony przez Drukarnię i Księgarnię Świętego Wojciecha.
W 2020 r. hotel zawiesił swoją działalność. Było w nim 87 pokoi i 127 miejsc noclegowych.
Po modernizacji obiekt ma działać jako czterogwiazdkowy hotel de Rome.