Jest bardzo klimatyczna. Kiedy wreszcie zacznie tryskać?

Skwer Zielone Ogródki u zbiegu ul. Zielonej, Strzeleckiej i Długiej to jedno z bardziej klimatycznych i zacisznych miejsc poznańskiego centrum. Od trzech lat sucha pozostaje jednak tutejsza fontanna. Czy w tym roku wreszcie popłynie z niej woda?

Jest magiczna, a wręcz nieco baśniowa. Na fontannę na Zielonych Ogródkach oprócz misy na wodę składają się figury profesora, dziewczynki, chłopca i psa. Rzeźby miały być symbolem zmian klimatycznych, które dotyczą także naszego miasta. Nikt z pewnością jednak nie spodziewał się tak dosłownego porównania. Fontanna od trzech lat boryka się bowiem z prawdziwą suszą. Figura profesora z dłonią wyciągniętą w geście oczekiwania na deszcz za sprawą żartownisia przez pewien czas dzierżyła nawet pustą butelkę. W 2021 r. fontanna została wyłączona ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych. Bez nich mogłaby ulec usterce.

Już w zeszłym roku na niedziałającą fontannę uwagę zwrócił radny Andrzej Rataj i złożył w jej sprawie interpelację, na którą odpowiedział wiceprezydent Bartosz Guss. Tłumaczył wówczas, że przyczyną wyłączenia fontanny był jej zły stan techniczny, który uniemożliwiał prawidłową eksploatację. Zarząd Zieleni Miejskiej zarządzający skwerem zlecił ekspertyzę techniczną fontanny. Jak dowiedział się wiceprezydent Guss, opracowana w 2022 roku dokumentacja wykazała niedomagania konstrukcji i potwierdziła, że uruchomienie fontanny mogłoby spowodować dalszą degradację jej części składowych.

Czy jednak w tym roku uda się wreszcie uruchomić ten wodotrysk, które w upalne dni był ulubionym miejscem wytchnienia dla wielu poznaniaków?

– Fontanny są słabą stroną Poznania, który chce być zielonym miastem. Zarząd Zieleni Miejskiej nie potrafi sobie poradzić z fontanną na Zielonej – mówi staromiejski radny Tomasz Dworek.

Czy pesymizm radnego jest uzasadniony postanowiliśmy sprawdzić właśnie w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

– W tej chwili przygotowywany jest projekt na modernizacje fontanny i prace na skwerze ruszą w tym roku. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze tego lata uda się uruchomić fontannę – poinformowało nas biuro prasowe Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czytaj też: Od dziś mamy połączenie z Pragą

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl