Już w poniedziałek, w święto Trzech Króli zgodnie z tradycją zaczniemy rozbierać choinki. Co zrobić z łysiejącym drzewkiem?
Jak co roku, Miasto postanowiło wesprzeć mieszkańców w rozwiązaniu corocznego problemu. Co zrobić z choinką? To wszystko zależy od tego, czy ma ona korzenie, czy też została ich pozbawiona. W pierwszym przypadku warto spróbować zasadzić drzewko. Może się przyjmie. Los tych drugich, pobawionych korzeni wydaje się być przesądzony.
– Drzewka bez korzeni są odbierane sprzed domów jednorodzinnych i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Jeden raz w styczniu i jeden raz w lutym. Dokładne terminy odbioru choinek można sprawdzić w harmonogramach udostępnianych na stronie internetowej „Harmonogram odbioru odpadów” oraz w aplikacji Smart City Poznań – informuje Miasto.
Zarządcy nieruchomości powinni wywiesić na tablicach ogłoszeniowych informacje o terminie odbioru niepotrzebnych już drzewek. Choinkę przed wystawieniem przed dom trzeba koniecznie pozbawić wszelkich choinkowych ozdób. Inaczej firma wywozowa nie zabierze drzewka. Doniczkę i ewentualnie ziemię należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
– Osoby, które wcześniej samodzielnie rozdrobnią roślinę, mogą wrzucić to, co z niej pozostało do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Tak przygotowane drzewko można również samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Stąd trafi do biokompostowni – informuje Miasto.
Choinki z korzeniami można wystawić na balkon lub do ogrodu i obficie podlać. Donicę warto ocieplić np. gazetami. Drzewko można też przesadzić do gruntu. Pod warunkiem jednak, że ziemia nie jest zmarznięta. Od tej pory trzeba pamiętać o obfitym podlewaniu drzewka przez cały rok.
Jeśli choinka wypuściła w domu nowe pędy, warto poczekać z jej przesadzeniem do cieplejszych dni.