Jarosław Ziętara pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP

Historia Jarosława Ziętary była wstrząsem dla całej Polski. 1 września 1992 roku 24-letni dziennikarz został porwany w drodze do pracy. Zajmował się tematami gospodarczymi oraz dziennikarstwem śledczym. Jego ciała nie odnaleziono do dziś.

W 30. rocznicą tragicznej śmierci, Jarosław Ziętara został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa. Order z rąk sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery i wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego odebrał brat dziennikarza.

Odznaczenie otrzymał również Krzysztof Kaźmierczak – poznański dziennikarz i przyjaciel Ziętary, który dzięki swojemu dziennikarskiemu śledztwu doprowadził, do procesu ludzi, którzy byli zamieszani w porwanie i podżeganie do zabicia reportera.

– Bohaterami dzisiejszej uroczystości są osoby, które wykazały niezwykłe przywiązanie do najbardziej podstawowych, do najbardziej powszechnych ludzkich wartości: dążenia do prawdy, dążenia do sprawiedliwości, niezgody na bezprawie i przemoc – podkreślił wojewoda Michał Zieliński podczas uroczystości.

– Jestem przekonany, że gdyby Jarek byłby tu z nami, jako dziennikarz, a zapowiadał się na świetnego dziennikarza, swoimi dokonaniami i swoją pracą zasłużyłby na ten order – mówił brat Jarosława Ziętary Jacek Ziętara, który odebrał odznaczenie.

źródło: materiały prasowe WUW

Jarosław Ziętara urodził się w 1968 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracował między innymi z „Gazetą Poznańską”. W 2016 roku, na budynku domu w którym mieszkał, odsłonięta została tablica upamiętniająca Jarosława Ziętarę. Widnieje na niej napis „zginął, bo był dziennikarzem”.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl