Materiał partnera

Jarmark Świąteczny na Targach dla małych i dużych z Fundacją In_Spire

W tym przedświątecznym czasie jest szczególnie ważne, aby wszystkie dzieci mogły odczuwać radość – i te z dużych miast, które na co dzień mieszkają w swoich rodzinach i mają dostęp do atrakcji, jakie daje miasto, i te które przebywają w szkołach z internatami, mają specjalne potrzeby, są w specjalistycznych klasach” – tak o akcji In_Spirujące Święta prowadzonej przez Fundację In_Spire wspólnie z darczyńcami powiedziała członkini zarządu województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek. Pani marszałek odwiedziła Jarmark na Targach w środę 13 grudnia i wspólnie z dziećmi rozpoczęła wycieczkę po świątecznych atrakcjach.

Akcja In_Spirujące Święta prowadzona jest przez Fundację Grupy MTP. W jej ramach dzieci pochodzące z mniej zamożnych rodzin, mieszkające w wielkopolskich wioskach i małych miasteczkach, a także dzieci z niepełnosprawnościami odbywają wycieczkę na bożonarodzeniowy Jarmark na Targach, w ramach której korzystają z jego atrakcji, takich jak przejazd na ogromnym Młyńskim Kole, słodki poczęstunek czy wizyta w Centrum Nauki Wyobraźnia. Dla niektórych z nich to pierwsza wizyta na takim Jarmarku, o czym mówią z dużym przejęciem. Każde czeka na przejażdżkę na ogromnej karuzeli i podziwianie widoków Poznania z lotu ptaka. Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie podkreślają, że jest to dla nich niezapomniany dzień.

Akcja prowadzona jest przez Fundację od listopada do grudnia. W jej ramach Fundacja In_Spire planuje ugościć prawie 300 dzieci wraz z opiekunami pochodzących nie tylko z Poznania, ale też z Wielkopolski. W tym tygodniu dzieci podczas wycieczki odwiedziła pani marszałek Paulina Stochniałek. Po spotkaniu z dziećmi stwierdziła: „Bardzo fajne jest to, że dzieci mogą przyjechać na targi, poczuć atmosferę świąt i zapomnieć o swoich osobistych problemach czy to zdrowotnych czy związanych z niepełnosprawnościami. Mogą się po prostu cieszyć wycieczką.”

W tym tygodniu Jarmark na Targach gościł aż trzy grupy dzieciaków z akcji In_Spirujące Święta. Aż z Ptaszkowa przyjechała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Szkoła znajduje się blisko Grodziska Wielkopolskiego i swoim zasięgiem obejmuje dzieci mieszkające w Borzysławiu, Woźnikach, Lulinie i Ptaszkowie, a także w dalszych wioskach i samym Grodzisku Wielkopolskim. Druga grupa dzieci przyjechała z opiekunami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Wśród nich znalazły się i maluchy z oddziałów przedszkolnych i dzieci z podstawówki oraz młodzież klas starszych. „Wizyta na Jarmarku dla dzieci z niepełnosprawnościami to specjalny czas. Tu mogą bowiem cieszyć się atrakcjami bez względu na swoje ograniczenia zdrowotne” – podkreśla wiceprezes zarządu Fundacji In_Spire Natalia Urbańska – Guss.

Wycieczka czwartkowa była też niecodzienna. Na zaproszenie Fundacji In_Spire na świąteczny Jarmark na Placu Pewuki przyjechała grupa dzieci i seniorek związanych z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czarnotkach. Na targi przyjechały dzieci mieszkające w Czarnotkach i okolicznych wioskach, a towarzyszyły im seniorki z tych miejscowości. Już sama wizyta pod targową Iglicą była dla tej grupy atrakcją, a jeszcze na gości czekały pozostałe niespodzianki. „Dla nas ogromną wartość mają te emocje, których możemy doświadczać wspólnie, międzypokoleniowo – mówi Iwona Kasprzak, prezes zarządu Fundacji In_Spire – Takie pozytywne doświadczenie, jak zabawa na świątecznym Jarmarku na Targach, pozostanie w głowach dzieci i seniorek na długo, będzie tematem do wspólnych żartów i wspominek. Warto tego doświadczyć”.

Akcja In_Spirujące Święta jest możliwa dzięki wsparciu donatorów. Są to wielkopolskie firmy oraz instytucje, które dopomogły akcji finansowo oraz rzeczowo. Dzięki nim dzieci mają zapewniony transport, dostęp do atrakcji świątecznych, opiekę wolontariuszy, a także słodki poczęstunek na Jarmarku. Na prośbę Fundacji In_Spire o pomoc odpowiedzieli darczyńcy:

AK NOVA, Autostrada Wielkopolska, Fundacja Veolia, Dacia Karlik, Karlik Poznań Energy, Konimpex-Invest, Nickel Development, ORA Poznań, OIRP Poznań, PASO, PZFD Poznań, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Wesołe Miasteczko Robland, SMMLegal, Toyota Bońkowscy.

Wspierają nas:

Centrum Nauki Wyobraźnia, Grupa MTP, wpoznaniu.pl, Jarmark Świąteczny na Targach, GardenCity – Restaurants & Catering

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl