Japonka Hina Maeda wygrywa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

W czwartek swój finał miał 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Zwyciężczynią została Hina Maeda, 20-latka z Japonii. Za pierwsze miejsce otrzymała 50 tysięcy euro.

Wygrała Hina Maeda

Nocą z 21 na 22 października laureaci zagrali ostatnie występy. W finale, trwającego od 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, najlepsza okazała się 20-letnia Japonka. Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova, 29-latka pochodząca z Kazachstanu, a trzecie – 21-letni Qingzhu Weng z Chin.

Jesteśmy przekonani, że poniesiecie w świat piękno muzyki Wieniawskiego i rozsławicie polską kulturę i nasze miasto. W 1854 roku Henryk Wieniawski podarował stolicy Wielkopolski «Souvenir de Posen» – myślę, że każdy z was zapisał w tych dniach swoje pozdrowienie z Poznania – takie słowa skierowała Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Alina Kurczewska, do laureatów 16. MKS im. H. Wieniawskiego przed poznaniem wyników.

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

50 tysięcy euro za pierwsze miejsce

Pula nagród w Konkursie to 115 tysięcy euro, z czego 50 tysięcy otrzymuje laureatka pierwszego miejsca, 30 tysięcy – laureat drugiego miejsca oraz 20 tysięcy – laureat trzeciego miejsca. Wyróżnienia wynoszą 5 tysięcy euro. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je pozostali finaliści: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

Gdzie zagrają laureaci?

Gala laureatów odbędzie się w piątek w Poznaniu, a w niedzielę wszyscy laureaci wystąpią w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ponadto zwycięzca wraz z orkiestrami odwiedzi między innymi: Francję, Niemcy, Czechy, Bułgarię, Czarnogórę, Chorwację. Także Słowenię, Łotwę, Estonię i Litwę. Zwiedzi kraje Azji, obu Ameryk i Afryki. Zagra koncerty w świetnych salach w Europie i na świecie, takich jak: Salle Gaveau w Paryżu, National Concert Hall w Taipei, Seoul Art Center, Muziekgebouw Eindhoven czy też Akademia Liszta w Budapeszcie.

fot. Łukasz Gdak / wPoznaniu.pl

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl