Należy pamiętać o stałym dostępie do wody, schładzaniu zwierząt i wybieraniu odpowiedniej pory na spacery. Warto również zadbać o dziko żyjące zwierzęta.
Dobro zwierząt w upalne dni
Przez Polskę przechodzi fala upałów, a temperatury kolejny dzień z rzędu osiągają ponad 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda jest niebezpieczna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Należy więc pamiętać, aby odpowiednio zadbać o swoje pupile. Przede wszystkim zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. W gorące dni nie należy zbyt intensywnie się z nimi bawić, ponieważ może spowodować to przegrzanie organizmu.
Czytaj także: Kolejne ostrzeżenia pogodowe dla Poznania
Warto co jakiś czas głaskać swoje pupile mokrymi dłońmi, a także zapewnić im cień, basen z wodą lub matę chłodzącą. Przy okazji spacerów należy pamiętać o wybraniu dobrej do tego pory. Najlepiej robić to w godzinach, kiedy temperatury nie są jeszcze zbyt wysokie lub już spadają. Spacery w środku dnia najlepiej skrócić do minimum.
Wysoka temperatura zabójcza dla zwierząt
Przestrzeganie tych zasad jest bardzo istotne dla zdrowia zwierząt, ponieważ podobnie jak ludzie, mogą one doznać udaru cieplnego. Jego objawy to dyszenie, łapczywe chwytaniem powietrza, suchość i przekrwienie błon śluzowych oraz braki sił i zaburzenia świadomości. W przypadku podejrzenia udaru u swojego pupila należy udać się do weterynarza. Zaleca się także delikatne, stopniowe chłodzenie zwierzęcia, poprzez okłady lub lekkie spryskiwanie chłodną, ale nie zimną wodą.
W gorące dni warto pomyśleć także o zwierzętach żyjących na zewnątrz. W zacienionych miejscach można postawić miskę z wodą w dużym pojemniku. Do środka warto jednak włożyć kamienie lub patyki, tak aby mniejsze zwierzęta nie utopiły się w wodzie i mogły się jej napić.
Zwierzę w samochodzie – co robić?
Należy również pamiętać, aby nie zostawiać zwierząt w aucie. Temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza. Co więcej, kara za pozostawienie zwierzęcia w rozgrzanym pojeździe to nawet trzy lata więzienia. W przypadku zauważenia takiej sytuacji należy sprawdzić, czy jest właściciel. Jeśli nie, drzwi można otworzyć przez uchylone okno. Jeżeli jednak nie ma innej możliwości otworzenia auta, dopuszczalne jest wybicie szyby. O zdarzeniu należy zawsze powiadomić policję.