Tabletki z jodkiem potasu są stopniowo rozprowadzane do szkół i innych punktów. Łącznie na terenie Poznania lek będzie można otrzymać w ponad 170 miejscach. Miasto opublikowało listę placówek dystrybucji oraz instrukcję przyjmowania.
MIASTO PRZYGOTOWAŁO INSTRUKCJE DZIAŁANIA W PRZYPADKU ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO
Władze w całym kraju prowadzą prewencyjne działania na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Na Ukrainie, gdzie toczą się walki, znajdują się elektrownie atomowe, ich uszkodzenie może doprowadzić do wybuchów a te spowodowałby powstanie chmury, między innymi, z radioaktywnym jodkiem, który osadza się w tarczycy. Tabletki mają nasycić tarczycę stabilnym jodkiem, dzięki czemu napromieniowane cząsteczki nie będą gromadzić się w organizmie.
Do Poznania trafiło ponad 750 tysięcy tabletek, które obecnie są rozprowadzane do punktów, gdzie będą przechowywane na wypadek wystąpienia zagrożenia. Pracownicy szkół, szpitali oraz przychodni, do których trafi lek, otrzymali instrukcję działania w przypadku konieczności rozdania tabletek. Miasto opublikowało również instrukcję dla mieszkańców. O konieczności zażycia tabletki zostaną poinformowani za pomocą sms-ów. Po otrzymaniu wiadomości należy działać według poniższego schematu:
- spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości,
- zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym,
- powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat,
- przemieścić się (uwzględniając możliwość tworzenia się korków) do najbliższego punktu dystrybucji,
- przygotować wyliczenie liczby pobieranych tabletek,
- pobrać odpowiednią ilość tabletek,
- wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom. – czytamy na stronie miasta.
ILE TABLETEK NA JEDNĄ OSOBĘ?
Służby zalecają by już wcześniej przygotować się na wypadek zagrożenia i sprawdzić jaką ilość leku powinniśmy odebrać dla swojej rodziny. W zależności od wieku obowiązują różne dawki. Dorośli i dzieci powyżej dwunastego roku życia powinni przyjąć dwie tabletki. Szczegóły dotyczące dawkowania znajdują się w ulotce informacyjnej.
Prosimy o dokładnie zapoznanie się ze sposobem dawkowania leku. Dzięki temu każdy może już teraz zorientować się, ile tabletek potrzebuje czy to dla siebie, czy dla całej rodziny. To sprawi, że w razie ewentualnego zagrożenia wydawanie jodku potasu przebiegnie sprawnie. – mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.
Specjaliści ostrzegają również, żeby nie przyjmować tabletek na własną rękę lub „na zapas”. Lek powinien być zażyty do ośmiu godzin od momentu gdy dojdzie do zagrożenia, najlepiej zastosować go jednak w ciągu pierwszych dwóch godzin. Producent udostępnił ulotkę swojego produktu, z jej treścią można zapoznać się tutaj.
GDZIE ODEBRAĆ TABLETKI Z JODKIEM POTASU W POZNANIU?
W Poznaniu przygotowano łącznie 177 punktów, w których będzie można odebrać tabletki w przypadku zagrożenia. Miasto opublikowało listę wszystkich tych miejsc. Mieszkańcy mogą zapoznać się z nią już teraz, by w razie potrzeby możliwie szybko udać do najbliższego punktu. Oprócz szkół tabletki znajdą się również w szpitalach i punktach POZ.
Pełna lista punktów dystrybucji tabletek w Poznaniu znajduje się tutaj.
Mieszkańcy innych miejscowości w Wielkopolsce powinni sprawdzić listę dla całego województwa.
Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego, a rozprowadzenie tabletek i przygotowanie procedury na wypadek wybuchu elektrowni mają charakter prewencyjny. Sytuacja jest monitorowana przez specjalistów z Państwowej Agencji Atomistyki a bieżące raporty można zobaczyć na rządowej stronie internetowej.