Jaka będzie Ławica w 2019 roku?

Utrzymanie obecnej liczby pasażerów, nowe stanowiska kontroli i miliony złotych na promocję to pomysł władz poznańskiego lotniska na 2019 rok. Ubiegły był dla Ławicy bardzo dobry, bo udało się obsłużyć w ciągu roku blisko dwa i pół miliona pasażerów.

27 września 2018 r. poznański port lotniczy po raz pierwszy w historii, w ciągu jednego roku kalendarzowego obsłużył 2-milionowego pasażera. Łącznie, w 2018 r. z Ławicy wyleciało ponad 2 miliony 476 tys. pasażerów. W porównaniu do 2017 roku oznacza to wzrost aż o 33 procent, co jest drugim wynikiem w Europie wśród portów lotniczych obsługujących do 5 mln pasażerów.

Władze lotniska zapewniają, że będą robić wszystko, aby rok 2019 nie był gorszy. Nie zdradzają jednak, jakie kierunki mogłyby się pojawić na lotnisku i w przypadku których miast negocjacje są najbardziej zaawansowane. Na pewno na lotnisku będą przeprowadzane prace, które mają usprawnić obsługę pasażerów.

– Chcemy ułatwić cały ten proces oraz dobudować nowe stoiska kontroli bagażowo-biletowej. Ponadto planujemy zmienić aranżację obecnych sklepów w strefie bezcłowej – mówi Grzegorz Bykowski wiceprezes portu lotniczego Ławica.

Pomóc w rozwoju portu mogą pieniądze, które miasto Poznań i zarząd województwa wielkopolskiego wspólnie zamierzają przeznaczyć na promocję regionu. W ciągu 4 lat będzie to 26 mln złotych.

– Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu, wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od miasta. Polityka proinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnego biznesu — to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego. Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcej turystów — mówi Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania.

Prawie połowa, bo aż 48 proc. ruchu na poznańskim lotnisku generują tanie linie lotnicze. 33 proc. to ruch czarterowy, a 19 proc. tradycyjny. Wśród przewoźników najwięcej połączeń należy do Ryanaira (41 proc.) i Wizzaira (31 proc.), a dalej Lufthansy (15 proc.), LOT-u (12 proc.) i SAS (1 proc.).

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2018 roku to: Antalya w Turcji (115 450 pasażerów), Burgas w Bułgarii (55 095 pasażerów) oraz Grecja (Heraklion – 50 785, Rodos – 45 145, Zakhyntos – 44 534).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl