Jacek Jaśkowiak komentuje decyzję wojewody. „To triumf bezprawia”

„Decyzja wojewody uchylająca uchwałę i zrównująca nośniki nielegalne z tymi, których właściciele zadali sobie trud dopełnienia wszystkich formalności, to triumf bezprawia” – napisał Jacek Jaśkowiak w komentarzu po decyzji o unieważnieniu uchwały krajobrazowej.

W poniedziałek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński unieważnił w całości uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania. Jak przekazał, decyzja ma związek z istotnym naruszeniem prawa. Władze miasta mogą zaskarżyć rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Wojewoda wskazał, że przeprowadzone postępowanie nadzorcze dotyczyło dwóch obszarów: procesu sporządzania uchwały oraz analizy jej treści. Zaś samo unieważnienie uchwały wynika z trzech istotnych naruszeń prawa.

– To istotne naruszenie, które musiały skutkować stwierdzeniem nieważności uchwały w całości – tłumaczył wojewoda.

Prezydent Poznania o uchwale krajobrazowej

Głos w tej sprawie zabrał prezydent Poznania. „W Poznaniu jest około 100 tysięcy nielegalnych reklam. To 80 proc. wszystkich funkcjonujących w mieście nośników. Uchwała była narzędziem pozwalającym na wyeliminowanie tej patologii i uporządkowanie przestrzeni publicznej” – napisał Jacek Jaśkowiak, dodając, że decyzja wojewody to „triumf bezprawia”.

„To porażka praworządności i państwa, które jest z kartonu, które akceptuje i wspiera działania nielegalne, kosztem miasta, przestrzeni miejskiej i mieszkańców – dodał Jaśkowiak.

Prezydent Poznania złożył też zapowiedź. „Dopóki będę pełnił funkcję publiczną, będę zabiegał o to, by aktywność polityków zarówno na szczeblu lokalnym, jak i rządowym, dążących do zablokowania uchwały, nierzadko korzystających z nielegalnych nośników w czasie kampanii wyborczych, została zbadana przez odpowiednie organy ścigania (pisownia oryginalna)” – zapowiedział Jaśkowiak.

Czytaj też: Wojewoda unieważnił uchwałę krajobrazową. „Władze nie ustrzegły się błędów”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl