Irytujące 2,5 min czekania na czerwonym świetle dla pieszych. ZDM zapowiada obserwację

Co można zrobić w dwie minuty? Umyć zęby, zaparzyć herbatę czy przeczytać ciekawy artykuł. Nie zdążymy jednak w tym czasie przejść przez skrzyżowanie ul. Solnej z al. Niepodległości… no chyba, że na czerwonym świetle.

Idąc al. Niepodległości, na skrzyżowaniu z ul. Solną jesteśmy zmuszeni czekać ponad 2 minuty na czerwonym świetle. Samo przejście przez jezdnie zajmuje ponad 2,5 minuty. Ludzie często chodzą tamtędy do pracy, a zaraz obok skrzyżowania znajduje się szkoła podstawowa. Przejście przez ulicę w tamtym miejscu jest bardzo problematyczne dla osób starszych. Zielone światło zapala się na mniej niż 10 sekund.

Bardzo niefortunne jest to skrzyżowanie, czeka się i czeka. Tutaj może jakieś przejście podziemne powinno być. Często widzę, że młodzi biegną, bo tutaj chwilę się człowiek zagapi i to światło już gaśnie. Bardzo krótko zielone się tutaj pali, a jak człowiek guziczka nie naciśnie, to i nawet dwie kolejki może stać – Komentuje pan Marek, poznaniak, który często korzysta z przejścia, wracając z zakupów.

Zwracamy się do Zarządu Dróg Miejskich z pytaniem o przyczyny tego problemu. Urzędnicy przekonują, że to skomplikowane skrzyżowanie na którym trzeba pogodzić przejazd kilku linii tramwajowych, przejścia pieszych i ruch samochodowy ale zachęcają też do korzystania z przycisków dla pieszych.

W ostatnim czasie nie były wprowadzane zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Solnej. Są tu zamontowane przyciski dla pieszych, z których piesi powinni korzystać, aby zgłosić swoją obecność przy przejściu. Czas trwania zielonego światła (szczególnie w godzinach szczytów komunikacyjnych) nie odbiega od standardów obowiązujących w mieście. Jego długość wynika z konieczności zapewnienia sprawnych przejazdów kilku linii komunikacji publicznej, których trasy przebiegają przez to skrzyżowanie. – komentuje Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich

ZDM zapowiada też obserwacje skrzyżowania by sprawdzić czy działanie świateł jest optymalne.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl