Inwazyjny rak luizjański w stawach na Dębinie. Będą go odławiać

Rak luizjański jest uznawany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie. Zgodnie z prawem jest to także gatunek podlegający szybkiej eliminacji. Wykryta w Poznaniu populacja tego gatunku jest na wczesnym stopniu inwazji. Biolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zdecydowali, że dla dobra ekosystemu na Dębinie trzeba go szybko odłowić.

Rak luizjański to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie. Niestety, tak popularne zwierzęta są często ofiarami porzuceń, najczęściej dlatego, że nadmiernie się rozmnożyły, podgryzają inne zwierzęta w akwarium lub właściciele się nimi znudzili. W związku z jego inwazyjnym charakterem podjęcie odpowiedzialnych i zdecydowanych działań daje szansę na niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się i eskalacji problemu.

Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody, dotyczących eliminacji inwazyjnych gatunków obcych (IGO) na terenie użytku ekologicznego „Dębina II”. Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu został wyłoniony wykonawca, który odłowi inwazyjnego raka. W całym procesie uczestniczą także eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

rel="nofollow"

Jakie stanowi zagrożenie?

W Polsce rak luizjański jest gatunkiem obcym – nie występuje naturalnie w przyrodzie. Jego obecność w środowisku jest efektem ingerencji człowieka. Skorupiak ten, próbując odnaleźć się w obcym ekosystemie, ma bardzo negatywny wpływ na ekosystemy wodne i ich otoczenie. Obecność raka luizjańskiego na obszarze użytku ekologicznego „Dębina II” bezpośrednio zagraża m.in. występującym tam populacjom płazów oraz innym gatunkom będących pod ochroną. Dla zdrowia człowieka gatunek ten nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia.

Jaka jest podstawa działań w przypadku raków na Dębinie?

Na Dębinie rak luizjański będzie odłowiony podczas 10 dwudniowych sesji w terminie od lipca do października 2023 r. Odławiane będą ręcznie i przy pomocy podbieraka, a także z wykorzystaniem dedykowanych pułapek. Odłów będzie prowadzony w dwuosobowych zespołach na wyznaczonych trzech stanowiskach. Odłowione raki zostaną przeznaczone do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.

Czytaj także: Plewiska. Już za kilka dni ruch pod wiaduktami w obu kierunkach

Źródło: UPP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl