Chodzi o system Totupoint, który pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym pewniej poruszać się w obrębie przystanków. Po raz pierwszy w Polsce tego typu system zostanie wprowadzony na całej trasie tramwajowej.
Totupoint to niewielkie kostki zamontowane na przystankach współpracujące z aplikacją na smartfony. Znacznik jest wykrywany i aktywowany przez aplikację – kiedy zbliżymy się do niego, usłyszymy komunikat z nazwą przystanku i kierunkiem ruchu. Komunikat głosowy aplikacji Totupoint pełni także funkcję przywołującą – dzięki niemu możliwe jest łatwe odnalezienie przycisku informacji pasażerskiej, co dla osób niewidomych i niedowidzących może stanowić problem. Aplikacja zawiera również opisy poszczególnych miejsc, które pozwalają poznać topografię danego przystanku oraz zorientować się w przestrzeni.
– Mamy nadzieję, że system Totupoint sprawdzi się i będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów z dysfunkcją narządu wzroku. Oprócz znaczników, na słupach tablic informacji pasażerskiej znajdują się przyciski, które będą wyzwalać głosową informację o odjazdach tramwajów. Infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami zostanie uzupełniona również o system fakturowych oznaczeń nawierzchni, które na ten moment są już standardem w Poznaniu – zaznacza Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Totupoint działa już w ponad 800 miejscach w Polsce, przy czym w samym Poznaniu jest ich niemal 200, m.in. udźwiękowiona i opisana została przestrzeń Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.
– Chcemy, by nowa trasa była dostępna dla wszystkich. Po raz pierwszy w Polsce tego typu system zostanie wprowadzony na całej trasie tramwajowej. Poznań tym samym będzie miał najwięcej znaczników Totupoint w kraju – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Aplikację Totupoint można bezpłatnie pobrać z App Store lub Google Play. Więcej informacji na temat systemu na stronie internetowej Totupoint