Przemysław Woźny przygotował najlepszy projekt architektoniczny Poznania w 2021 roku. To nie pierwsze wyróżnienie, które dostał on za zaprojektowanie szklanej instalacji na Ostrowie Tumskim. Zdobyła ona również nagrody międzynarodowe.
JEDEN Z 5 NOMINOWANYCH
To już 24. edycja konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, który odpowiedzialny jest za zaprojektowanie poznańskiego Starego Rynku. Do finału konkursu jury zakwalifikowało 5 projektów, które zmierzyły się ze sobą o nagrodę główną. Były to Biały Dom autorstwa Katarzyny Cynki-Bajon i Bartłomieja Bajona, budynek Jeżycka 39 pracowni Habitat, kamienica przy Rynku Wildeckim od Ultra Architects oraz Nowy Rynek budynek D.
NAJLEPSZY NA ŚWIECIE
Zwycięzcą został jednak projekt Ekspozycji reliktów Mieszka I na Ostrowie Tumskim, autorstwa pracowni projektowej J.P. Woźny. To nie pierwsza nagroda dla tego projektu. Szklana instalacja zajęła również pierwsze miejsce w konkursie CODAawards 2022 za najlepszą realizację architektoniczną na świecie, w kategorii obiektów sakralnych.
Szczególne miejsce na mapie naszego miasta zajmują przestrzenie publiczne dostępne dla każdego mieszkańca. Chcemy, aby oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych, miały one także związek z lokalną tożsamością oraz dziedzictwem. Obiekt ten spełnia te oczekiwania. – powiedział Jacek Jaśkowiak.
DZIEŁO WSPÓŁPRACY
Zaprojektowanie palatium zleciła Archidiecezja Poznańska i miasto. Architekt Przemysław Woźny zaprosił do współpracy Tomasza i Konrada Urbanowiczów z pracowni Archiglass z Wrocławia, którzy specjalizują się w architekturze szkła. Jak przyznał, postawienie instalacji wiązało się z pozyskaniem wielu zgód i podpisania dużej liczby dokumentów. W tym pomogli jednak przedstawiciele miasta.
Nawet postawienie zwykłego kosza na śmieci to jest problem formalny. Wykonawca miał problem, żeby ogarnąć całość, zwłaszcza w strukturze historycznej. – powiedział Przemysław Woźny i dodał – Temat jest skromny, ale jego wielkość wynika z miejsca i historii, którą pokazujemy.