Innowacyjne rozwiązanie dla kobiet w ciąży

Od teraz pacjentki Wojewódzkiego Szpitala w Poznaniu będą mogły wykonywać zdalnie badanie KTG. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu przyszłe mamy mogą w domowym zaciszu sprawdzić zdrowie dziecka. Zdalne KTG dedykowane jest w szczególności kobietom, których ciąże są zagrożone.

Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej aktualnie daje taką możliwość dziesięciu pacjentkom. Dzięki temu nie muszą one angażować swoich bliskich i pokonywać drogi do szpitala, aby wykonać badanie KTG. Dzięki małemu aparatowi, który z obsłudze przypomina smartfon, mogą samodzielnie sprawdzić zdrowie maluszka. Sprzęt dedykowany jest w szczególności kobietom, których ciąże są zagrożone i z uwagi na to badanie KTG muszą wykonywać częściej.

Niektóre z nich w szpitalu musiały bywać nawet dwa razy w tygodniu. Teraz badanie KTG mogą przeprowadzić samodzielnie w domu. Sprzęt krok po kroku informuje o procesie badania, a całość trwa około pół godziny. Jeśli, system zaobserwuje, że badanie jest wykonane nieprawidłowo, lub ze zdrowiem dziecka dzieje się coś złego, wówczas pacjentka otrzyma telefon z prośbą o kontakt z lekarzem. Badanie zwykle wykonywane jest od 40 tygodnia ciąży.

– To duże ułatwienie dla kobiet w ciąży. Dla wielu z nich badania to dodatkowe obciążenie lub stres. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco mogły monitorować stan dziecka. Po wykonanym badaniu, po około 20 minutach, dostaję informację w systemie, jeśli coś jest nie w porządku to kontaktuję się z pacjentką – mówi Katarzyna Cebula, lekarz ze Szpital Wojewódzkiego w Poznaniu.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj także: 220 wielkopolskich włodarzy zagra w gry decyzyjne | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl