Impact’24 w Poznaniu. Marek Woźniak: Świat jest obecnie zaśmiecony nieistotnymi informacjami

Trwa Impact’24, czyli jedno z największych wydarzeń tego roku w Wielkopolsce. Na głównej scenie, pojawił się Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski.

Marszałek wspomniał o 25 latach rozwoju samorządu województwa wielkopolskiego, a także 20 latach Polski w Unii Europejskiej. Nazwał ten okres „historią rozwoju”. Wspomniał o jednej z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, a także osiągnięciu w tym czasie 84 proc. średniej europejskiej PKB na mieszkańca.

– Wielkopolscy przedsiębiorcy korzystali z własnego rynku, a mieszkańcy Wielkopolscy byli za liberalną demokracją. To historia sukcesu, ale teraz czas zadać sobie pytanie, co dalej, co trzeba zrobić przez kolejne 25 lat? – mówił marszałek Woźniak.

Wśród tematów, z którymi będzie trzeba się mierzyć wymienił czwartą rewolucję przemysłową z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

– Czy ona nam pomoże, czy będzie zagrożeniem? – zastanawiał się ze sceny Marek Woźniak.

Wspomniał też o pułapce średniego rozwoju i negatywny skutkach demograficznych, czyli starzeniu się społeczeństwa połączonego z ujemnym przyrostem naturalnym. Nadmienił też o wyzwaniach klimatycznych.

– Niektórzy próbują zaprzeczyć zmianom klimatycznym, ale każdy rozsądny człowiek widzi, jak działania człowieka wpłynęły na środowisko. Jaka będzie przyszłość energetyki? – pytał marszałek.

Na koniec, temat, którego nikt w Polsce nie bagatelizuje – zagrożenie militarne. Czy jesteśmy w stanie zapobiec najmroczniejszym scenariuszom?

– Świat staje się wielobiegunowy. Tych niewiadomych jest bardzo wiele, dlatego trzeba o nich mówić w gronie ekspertów i polityków – stwierdził Woźniak.

„Impact ‘24” to miejsce i wydarzenie poświęcone globalnym rozważaniom. Znalezieniu odpowiedzi i inspiracji. To czas debaty o najważniejszych tematach związanych z Polską, Unią Europejską i światem.

– Świat jest obecnie zaśmiecony informacjami nieistotnymi. One dominują w przekazie i zabierają przestrzeń na poważne dyskusje. Impact’24 to jednak miejsce, gdzie trzeba rozmawiać tylko o sprawach istotnych – podsumował marszałek woj. wielkopolskiego.

Gośćmi tegorocznej konferencji będą jeszcze m.in. Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej, Rafał Brzoska, założyciel InPost, Jesse Eisenberg, aktor i reżyser, Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji, Michelle Obama, była pierwsza dama USA, Sanna Marin, była premier Finlandii.

Do Poznania przyjechało ok. 1650 firm i ponad 6 tys. menadżerów, oraz 650 mówców.

Czytaj też: Poznań brydżową stolicą Europy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl