Kilkanaście wydarzeń związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się od 9 do 13 listopada w Poznaniu
i powiecie, a także za granicą: w Szwajcarii i Niemczech. Po czterech latach powraca II Paderewski Festiwal.
II Paderewski Festiwal
Koncerty muzyki klasycznej, odsłonięcie tablicy upamiętniającej jednego z największych działaczy niepodległościowych, musical Virtuoso i Salon Poezji – to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Jego celem jest pielęgnowanie pamięci o Ignacym Janie Paderewskim, genialnym dyplomacie i światowej sławy pianiście, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.
II Paderewski Festiwal otworzy 9 listopada Koncert Inauguracyjny w wykonaniu: Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Kingi Tarnowskiej (altówka) i Anny Szmatoły (wiolonczela). Obok utworów I. J. Paderewskiego usłyszymy podczas niego „Poloneza A-dur” Fryderyka Chopina i „Kwartet fortepianowy c-moll” Władysława Żeleńskiego. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18:30 w Bazarze Poznańskim, a poprzedzi go wykład prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej.
W piątek 10 listopada w ramach obchodów Dnia Patrona VI LO zaplanowano uroczysty apel, a następnie odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Paderewskiego. Tego dnia wieczorem odbędą się koncerty w Pałacu Jankowice (Tryptyk polski – recital Marka Brachy) oraz w Dworze w Skrzynkach (Śpiewanki Wielkopolskie).
Najwięcej wydarzeń festiwalowych odbędzie się w weekend 11 i 12 listopada. W sobotę o 12:30 odbędzie się koncert Polskie tria fortepianowe, w wykonaniu Apeiron Trio w składzie: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. Bilety w cenie 20 złotych można zakupić w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W Święto Niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian), występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn– recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę.
W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć można będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu polsko-amerykański musical o I. J. Paderewskim Virtuoso. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.
Na festiwalową niedzielę zaplanowano także spacer po Poznaniu śladami I. J. Paderewskiego z Placu Wolności do Teatru Muzycznego w Poznaniu (godz. 9:30). W ramach wydarzeń towarzyszących warto odwiedzić wystawę O Ignacym Janie Paderewskim w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. W czasie trwania festiwalu muzyka I. J. Paderewskiego wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.
Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a jednym z partnerów jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowe informacje o harmonogramie i bilety znaleźć można na stronie www.teatr-muzyczny.pl/II-PADEREWSKI.