Hotel nad Maltą jednak powstanie. Miasto zaskarżyło własną decyzję, na co nie zgodził się wojewoda

Miasto Poznań przegrało sprawę odwoławczą dotyczącą budowy hotelu nad Jeziorem Maltańskim. Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o umorzeniu sprawy. Projekt budowy hotelu budził spory. Inwestycja ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Pozwolenie na budowę hotelu nad Jeziorem Maltańskim zostało wydane przez Urząd Miasta Poznania w listopadzie 2023 roku po długotrwałych negocjacjach z inwestorem. Jednakże decyzja ta spotkała się z opozycją części radnych i mieszkańców. To skłoniło miasto do zaskarżenia własnej decyzji w grudniu 2023 roku.

Projekt hotelu zakłada budowę obiektu nad dolną częścią stoku narciarskiego. To wzbudziło kontrowersje wśród mieszkańców i niektórych radnych. Przeciwnicy inwestycji, w tym radni z Platformy Obywatelskiej wyrazili niezadowolenie z decyzji prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który zgodził się na budowę.

W wyniku krytycznych głosów miasto zaskarżyło własną decyzję. Wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk wskazała, że nie może dojść do takiej sytuacji i postanowiła umorzyć sprawę. Oznacza to, hotel nad Maltą będzie mógł powstać. Wojewoda uznał, że miasto nie może najpierw wydać decyzji, a następnie odwoływać się od niej. Pomimo sprzeciwu i kontrowersji, inwestycja ma ruszyć wiosną 2025 roku.

Budowa rozpocznie się wiosną przyszłego roku

„Mając na uwadze obszerne orzecznictwo, należy przyjąć, że prezydent Poznania nie posiada przedmiotowej legitymacji procesowej i tym samym nie może skutecznie odwołać się od wydanej decyzji. Skoro bowiem skarżący prezydent miasta Poznania w istocie orzekał jako organ I instancji w badanej sprawie, ten fakt wyłącza możliwość dochodzenia przez miasto Poznań, przez niego reprezentowane, interesu prawnego w trybie postępowania administracyjnego. W jednym postępowaniu nie może mieć miejsca łączenie funkcji procesowych organu prowadzącego postępowanie i strony tego postępowania. Nie do przyjęcia jest stanowisko, aby te sam podmiot zajmował pozycję raz organu, innym razem strony postępowania, w zależności od etapu załatwienia sprawy z zakresu administracji publicznej” — brzmi decyzja urzędników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Właścicielem terenów jest spółka Malta Ski. Ich zdaniem projekt hotelu jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mimo ograniczenia wysokości budynku z pięciu do trzech kondygnacji. Inwestor argumentuje też, że budynek wpisuje się w krajobraz nad Jeziorem Maltańskim zgodnie z opinią specjalistów.

Czytaj też: Wstrzymano pieniądze dla Politechniki Poznańskiej. Resort nauki zweryfikuje potrzeby

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl