„Hańba biskupa” protest pod poznańską kurią

Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział, w pikiecie pod nazwą „Hańba biskupa”, jaka została zorganizowana na moście Jordana. Manifestacja była odpowiedzią na raport o pedofilii w polskim Kościele, przedstawiony przez Konferencję Episkopatu.

Uczestnicy zebrali się na moście Jordana, kilkadziesiąt metrów od katedry poznańskiej i pałacu arcybiskupiego. Przynieśli ze sobą transparenty, na których napisali między innymi Zły dotyk boli całe życie.

– Oburza nas właściwie wszystko, co się dzieje w Kościele w temacie pedofilii. Zabrakło takiego wprost przyznania się do winy: „tak” – jesteśmy winni, kryliśmy, robimy to nadal, nasz raport jest tylko szczątkowy, przepraszamy was, będziemy się starać zadośćuczynić — tego zabrakło — mówiła organizatorka demonstracji Magdalena Kondratowicz ze Strajku Kobiet.

Podczas protestu jego uczestnicy wysłuchali kilku relacji ofiar, między innymi Kasi, której dotyczył proces o zadośćuczynienie w Poznaniu i Darka ze Strzelec Opolskich.

Akcja była ogólnopolska. Podobne manifestacje odbyły się w niedzielę pod siedzibami 20 polskich biskupów. Akcje odbyły się między innymi w Warszawie, Gdańsku, Olsztynie, Krakowie i Wrocławiu.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl