Golem powrócił na Al. Marcinkowskiego w Poznaniu

Pomnik mitycznego Golema – znanego czeskiego artysty Davida Černego – który jesienią zeszłego roku przegrał z wiatrem, powrócił na al. Marcinkowskiego. Było to 3 uszkodzenie pomnika, od kiedy został odsłonięty.

Pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel, został odsłonięty w maju 2010 roku, mierzy 2,5 m wysokości. Autorem pomnika jest czeski artysta David Černy.

Pomnik został uszkodzony jesienią zeszłego roku. Silny wiatr przewrócił instalację i trzeba było ją naprawić. W czwartek ekipy remontowe przywiozły postać Golema. Zostanie znów postawiony. Tym razem jednak będzie w umocowany w bardziej solidny sposób.

fot. pomnik Golema autorstwa Davida Černego

Zeszłoroczne uszkodzenie pomnika nie było pierwszym od momentu jego odsłonięcia. W czerwcu 2011 roku pomnik został uszkodzony przez nieznanego sprawcę — odcięto mu sześć elementów, z których składa się jedno z przedramion postaci. W sierpniu 2012 roku nad ranem Golem został przez nieznanych chuliganów oderwany od podstawy i przewrócony na bruk. Praca czeskiego artysty uległa poważnemu zniszczeniu.

Dzieło zamówiło Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl