Gniezno wyłącza podświetlenie kościołów przez ceny prądu

Gniezno wdraża plan oszczędnościowy. Miasto wyłącza podświetlenie elewacji zabytkowych kościołów i ogranicza jarmark bożonarodzeniowy.

 

CIEMNO WSZĘDZIE

Przynajmniej w tym roku do minimum ograniczymy iluminacje świąteczne oraz oprawę Jarmarku Bożonarodzeniowego – informuje prezydent Gniezna i dodaje – od początku grudnia wyłączone będzie oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów w centrum Gniezna: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów. Czas oświetlenia katedry będzie skrócony, od zmierzchu do godz. 23:00, a nie do 1:30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6.

Władze Gniezna poinformowały, że oświetlenia tych budynków zostaną wyłączone dopiero w grudniu, co ma związek z warunkami zawartej obecnie umowy na dostawy prądu.

KOLOSALNE CENY PRĄDU

Działania te są, jak informuje prezydent Gniezna, spowodowane są drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny przetarg na zakup prądu na potrzeby Gniezna w latach 2023 i 2024 opiewał na kwotę aż 21,4 mln zł. Dla porównania w 2021 i 2022 była ta kwota 4 mln zł. Kolejny przetarg urzędnicy rozpisali już tylko na 2023 r., i obecnie czekają na oferty.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl