Gmina Żydowska sprzedała budynek po byłej synagodze

Jak podaje Radio Poznań powołując się na rozmowę z Alicją Kobus przewodniczącą gminy żydowskiej w Poznaniu budynek został sprzedany w październiku. Kto go kupił, tego przewodnicząca nie zdradza.

Widać, jak wygląda ten budynek. Tylko czekać, aż ktoś się zabije. Przez 17 lat nikt mi nie podał ręki (Nikt nie pomógł sfinansować remontu synagogi). Jedno jest pewne – to jest transakcja wiązana – tam ma być Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski i ma to być miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Będziemy współpracować dla dobra tego obiektu, nie chcę podawać więcej szczegółów, bo nikt i tak nam nie pomoże, tylko będą nas opluwać – powiedziała Radiu Poznań Alicją Kobus Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Tak zwana „Nowa Synagoga” stoi od 1907 roku na rogu ulic Wronieckiej i Stawnej, przy Skwerze Rabina Akiwy Egera. W 1941 roku została przebudowana na krytą pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Budynek został wtedy zdewastowany i zniekształcony. Jako pływalnia służył do początków XXI wieku. Przez ostatnich 17 lat był własnością gminy żydowskiej.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl