Od godz. 7:00 rano wybieramy w Poznaniu prezydenta, radnych miejskich oraz sejmiku województwa. To od nich będzie zależało, jak zmieniać będzie się nasze najbliższe otoczenie.
Która ulica zostanie wyremontowana, na co pójdą unijne dotacje i jak rozwijać będzie się Poznań? – to tylko niektóre z decyzji jakie podejmować będą poznaniacy i Wielkopolanie wybrani dziś przez nas w wyborach samorządowych.
Głosować mogą jedynie osoby stale zamieszkujące Poznań, czyli tu zameldowane lub ujęte w stałym obwodzie głosowania. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Pomoże w tym wyszukiwarka w formie cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44.
Przychodząc do lokalu wyborczego w Poznaniu, wyborca otrzyma trzy karty do głosowania – z listą kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta Poznania.
Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.
Niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc
Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.
Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna.
Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.
Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
Tramwajem za darmo? Nie wszyscy
Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga, którą w ubiegłym roku przyjęli miejscy radni, obowiązuje tylko w dniach wyborów.
Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.
Nie wiesz? Zapytaj
Pracownicy Biura Poznań Kontakt będą udzielać informacji organizacyjnych o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Miejska infolinia będzie czynna w sobotę, 6 kwietnia w godzinach od 8:00 do 16:00, a także w dniu wyborów (niedziela, 7 kwietnia) w godzinach od 7:00 do 21:00.
Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.