Przedstawiamy najciekawsze miejsca, do których można pojechać w weekend wielkanocny, aby odpocząć i pozwiedzać.
Z Kórnika pochodziła Wisława Szymborska. 2023 r. ustanowiono rokiem poetki, dlatego warto wybrać się właśnie do tego miasta nieopodal stolicy Wielkopolski. Miejscowość jest niewielka, ale urokliwa. Zwłaszcza zamek i mieszczące się przy nim arboretum, w którym jest blisko 3 tys. roślin. Wśród nich kwitnące magnolie.
Ogród Tolerancji, muzeum Arkadego Fiedlera, rzeka, na której często odbywają się spływy kajakowe. To wszystko znajduje się w Puszczykowie – niewielkiej miejscowości oddalonej od Poznania o ok. 12 km. Miasto otoczone jest obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Dłuższy weekend to też dobra okazja, aby odwiedzić pierwszą stolicę Polski, czyli Gniezno. To tam powstał tzw. trakt królewski, czyli trasa spacerowa, która koncentruje się na najważniejszych punktach historii miasta. Warto obejrzeć miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz pięciu koronacji królewskich, czyli Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.
Warto odwiedzić Pyzdry, aby ujrzeć piękno tamtejszego zamku, kościoła i parku z jeziorem. Muzeum i wieża ciśnień to dodatkowe atrakcje. Natomiast trasa rowerowa wokół jeziora to doskonała propozycja dla aktywnych. Znajduje się tam też widowiskowy mural namalowany na schodach.
Łęgi Rogalińskie to unikatowy kompleks leśny z bogactwem fauny i flory. Warto zobaczyć prastare dęby, pospacerować malowniczymi ścieżkami, obserwować ptaki i cieszyć się kwitnącymi przebiśniegami.
Ciekawym miejscem na spacer jest Wielkopolski Park Narodowy. Znajduje się tam pięć szlaków, które łącznie mają 85 km długości. Jedną z ciekawszych tras wycieczkowych jest trasa im. prof. Adama Wodziczki. Szlak obejmuje Osową Górę, Jezioro Góreckie, rozległe Łąki Piskorzewskie i obszar ochrony ścisłej „Grabina”.
Czytaj też: Filipiny na Wildzie. To pierwszy filipiński sklep w Polsce