Gdzie legalnie przenocować w lesie?

Dla tych którzy nie mają pomysłu na majówkę, Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary, gdzie można przenocować w lesie w hamaku lub pod namiotem. W całym kraju takich miejsc jest 425.

Las jest miejscem, gdzie o każdej porze roku można miło i ciekawie spędzić czas. Warto jednak wiedzieć, jak się w nim zachować i jakich zasad przestrzegać, aby nie łamać prawa.

W lesie ogień można rozpalić tylko w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Warto korzystać z aplikacji Mobilny Bank Danych o Lasach, aby nie zgubić się. Trzeba pamiętać też o odpowiednim stroju, który będzie chronił przed wiatrem, zimnem czy wodą i o środkach, które odstraszają kleszcze.

Fot. Róża Brytan

– Na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych w każdym z nadleśnictw znajdziemy miejsce do nocowania „pod chmurką”, a mapę obszarów i ważne informacje znajdziemy pod linkiem https://zanocujwlesie.lasy.gov.pl/ – informuje dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

W wielkopolskich lasach jest ponad 13 000 km szlaków. Osoby, które chcą przenocować w wyznaczonych strefach dłużej niż 2 noce lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić się mailowo do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać zgodę. Fragmenty lub całe obszary mogą być niedostępne ze względu na zagrożenie pożarowe lub inne przyczyny związane z bezpieczeństwem nocujących. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego na terenie poznańskiej dyrekcji można znaleźć pod linkiem https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=62.

Emilia Śliwińska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl