„Gdy nie ma sprawiedliwości – tym ważniejsza jest pamięć”. Uczczą pamięć Jarosława Ziętary

1 września, w 32. rocznicę porwania dziennikarza Jarosława Ziętary, jak co roku zostanie uczczona jego pamięć. Na uroczystości obecna będzie Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk.

Obchody upamiętniające Jarosława Ziętarę odbędą się przy tablicy jego pamięci na kamienicy przy ul. Kolejowej 49, w której mieszkał do dnia porwania. Rozpoczną się o godz. 9:00. Udział w nich zapowiedziała Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk.

Osoby, które 1 września przyjdą na Kolejową 49 otrzymają gratis książkę o sprawie Ziętary (do wyboru: „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” lub kryminał „Krótka instrukcja obsługi psa”), a także naklejki okolicznościowe i broszurki. Na czas wydarzenia w rejonie ul. Kolejowej będzie można bezpłatnie zaparkować samochód.

Kim był Jarosław Ziętara?

Jarosław Ziętara to polski dziennikarz, który został porwany i zamordowany w celu uniemożliwienia mu opublikowania wyników długotrwałego śledztwa dziennikarskiego, dotyczącego zorganizowanej przestępczości gospodarczej, z której ogromne zyski czerpali biznesmeni z Wielkopolski. Na nic zdały się próby przekupienia, zastraszenia, a nawet dwukrotne pobicie dziennikarza. Zgodnie z ustaleniami prokuratury 1 września 1992 roku Ziętarę porwały osoby przebrane za policjantów. Po kilku dniach tortur został zabity. Jego ciało rozpuszczono w kwasie, po to, by zatrzeć ślady i zapewnić bezkarność sprawcom zbrodni.

Od 2016 roku w Poznaniu znajduje się ulica Jarosława Ziętary oraz upamiętniająca go tablica. Od 2022 roku tablica pamiątkowa wisi także na UAM. W 2022 roku dziennikarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za najwyższą ofiarę w imię wolności słowa.

Czytaj także: Obcokrajowcy muszą mieć polskie prawo jazdy. Wiemy, o ile zmniejszyła się liczba taksówek

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl