Gabinet na autostradzie A2? Tak, tu otrzymasz poradę

W czwartek 20 czerwca Autostrada Eksploatacja zaprasza kierowców na… profilaktyczne badania na autostradzie. Warto będzie zjechać na przyautostradowy parking.

Akcja organizowana jest w ramach kampanii #(S)HeWorks#ICare, odbywającej się tego samego dnia na wielu autostradach europejskich. Przebadać będą mogli się jednak nie tylko sami kierowcy, ale i pasażerowie.

– Zdajemy sobie sprawę, że zawodowi kierowcy część swojego życia spędzają w samochodzie. Będąc nieustannie w trasie, nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie. Właśnie dlatego postanowiliśmy zorganizować im badania tam, gdzie korzystają z przerwy w pracy, czyli na przyautostradowych parkingach – mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.

Jakia badania na autostradzie będą prowadzone?

Ratownicy medyczni z „Pomogę bo mogę” zmierzą ciśnienie tętnicze i poziom glikemii. W razie konieczności wykonania dodatkowych badań skierują na nie kierowców. Każdy z przebadanych otrzyma też broszurkę z informacjami zachęcającymi do zdrowego stylu życia. Będzie też szansa skonsultowania na miejscu wyników badań. Kierowcy będą mogli też skorzystać z alko i narkogogli, by poznać własne reakcje na alkohol czy narkotyki.

– Bycie kierowcą wiąże się z ryzykiem wystąpienia między innymi chorób układu krążenia, przede wszystkim niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego. Zawodowi kierowcy narażeni są również na ogromny stres, zmęczenie i zaburzenia wzroku – wyjaśnia Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny z „Pomogę bo mogę”

– Bardzo ważne jest, by oprócz badań profilaktycznych, na które trzeba znaleźć czas, zadbać też o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę – wyjaśnia Pierzchalski.
Ubiegłoroczna akcja okazała się skuteczna.

– W grupie przebadanych kierowców ponad 80 osób zdecydowanie gorzej widziała po zmroku. Świadomość tego faktu miało jedynie 20 z nich. 8 osobom ratownicy medyczni zalecili niezwłoczny kontakt z lekarzem – podsumowuje Renata Rychlewska.

Tegoroczna akcja prowadzona będzie 20 czerwca w godz. od 13 do 20 na MOP Chociszewo i MOP Rogoziniec. Jej partnerami są „Pomogę bo mogę” oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi.

Czytaj też: Te dwa piętra będą inne. Co na nich będzie się mieścić?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl