Fotowoltaika w urzędzie miasta. Panele pojawią się na dwóch budynkach

Na dwóch budynkach urzędu pojawią się panele fotowoltaiczne. Zmniejszy to koszty wydawane na energię oraz zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Rozstrzygnięto już przetarg na wykonawcę prac. 

Na dwóch budynkach Urzędu Miasta Poznania pojawią się łącznie 203 panele fotowoltaiczne Zamontowane zostaną na dachach obiektów przy placu Kolegiackim 17 (96) oraz ulicy Libelta 16/20 (107). Lokalizacje wytypowane zostały ze względu na powierzchnię dachu oraz najbardziej korzystne możliwości techniczne instalacji.

Wydział Obsługi Urzędu zakończył już postępowania przetargowe. Podpisano też umowy z wykonawcami prac. Na realizację przedsięwzięcia mają oni czas do końca marca (ul. Libelta) oraz połowy kwietnia (pl. Kolegiacki). Oznacza to, że wszystkie prace zakończą się w drugim kwartale 2024 r.

Montaż paneli fotowoltaicznych (obejmujący również przebudowę i wzmocnienie konstrukcji dachu pod instalację) będzie kosztować ponad 2 mln zł (pl. Kolegiacki – 1,3 mln zł, ul. Libelta – prawie 800 tys. zł). Całość finansowana jest z budżetu miasta.

W przypadku historycznego budynku przy placu Kolegiackim prace przebiegać będą pod nadzorem Miejskiej Konserwator Zabytków.

Montaż ogniw fotowoltaicznych wpisuje się w realizację zapisów uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

Panele fotowoltaiczne – korzyści

Inwestowanie w fotowoltaikę staje się coraz bardziej popularne. Trudno się dziwić. Takie rozwiązanie niesie za sobą niższe rachunki za prąd i większą niezależność energetyczną. Dzięki fotowoltaice ewentualne podwyżki nie są aż tak odczuwalne. To także oszczędność czasu, bowiem instalacje tego typu nie wymagają bieżącej obsługi. Panele, które pozwalają czerpać energię z promieni słonecznych, to rozwiązanie korzystne dla środowiska.

Instalacje takie często powstają na dachach budynków lub niezagospodarowanych działkach. Do ich montażu nie trzeba tworzyć nowych budowli. Ponadto, raz zainstalowane mogą pracować przez wiele lat, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych inwestycji. To wszystko wpływa na redukcję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zobacz też: Tam można oddać nadmiar jedzenia po świętach

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl