Zakończyły się prace remontowe jednej z części Fortu VII. Już niedługo – do tej pory niedostępną cześć fortu – będzie można zwiedzać.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, to ważny punkt na historycznej mapie Poznania. To właśnie w Forcie VII mieścił się pierwszy na okupowanych ziemiach polskich, niemiecki obóz koncentracyjny KL Posen.
– Fort VII to bardzo ważne miejsce w historii Polski i Wielkopolski. To pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w Polsce, gdzie wśród pierwszych ofiar byli Powstańcy Wielkopolscy, którzy znaleźli się na niemieckich listach proskrypcyjnych, przygotowanych jeszcze przed II wojną światową. To dla mnie satysfakcja, że przy wykorzystaniu unijnych środków udało się zabezpieczyć tę cenną dla nas wszystkich substancję materialną, jako dowód martyrologii naszych rodaków – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Fort VII dzięki unijnym pieniądzom przechodzi gruntowny remont. Prawa strona obiektu, która przez dziesiątki lat niszczała i była niedostępna dla zwiedzających, została właśnie odnowiona. Dzięki temu powstała nowa trasa dla zwiedzających.
– Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. most, część podwalni, prochownię, stanowiska artyleryjskie czy schron pogotowia, które w czasie II wojny światowej pełniły funkcje obozowe, zamienione przede wszystkim na cele dla więźniów. Militarna tematyka zostanie przedstawiona w pomieszczeniu do przygotowywania amunicji, remizach artyleryjskich, w których zostanie zaprezentowany sprzęt bojowy z XIX i XX w. oraz w prochowni. Dalej ścieżka poprowadzi przez pomieszczenia, w których pojawią się informacje o systemach obronnych Fortu VII. Odwiedzający będą mogli zobaczyć również kaponierę barkową z replikami wyposażenia bojowego, fosę forteczną oraz kaponierę czołową z prezentacją replik działek rewolwerowych na lawetach – informuje Anna Parzyńska z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Zwiedzający będą mogli skorzystać z przewodnika w formie audioguide i aplikacji na smartfony.