Fioletowy Poznań. Miejskie budynki rozświetlono by poruszyć ważny problem

Fioletowy Poznań dla Wcześniaków odbył się w Poznaniu po raz piąty. W akcję zaangażowało się kilkanaście instytucji w całym mieście. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę poznaniaków na problemy wcześniaków i ich rodzin.

DLA WCZEŚNIAKÓW

Fundacja Laboratorium Marzeń zorganizowało akcję Fioletowy Poznań dla Wcześniaków po raz piąty. W jej ramach poznańskie instytucje rozświetliły się wieczorem na fioletowo. Mieszkańcy mogli podziwiać w tych barwach między innymi gmachy Opery, Teatru Polskiego, Zamku Cesarskiego. Prezes fundacji doktor Jolanta Uchman podkreśla, że potrzeby wcześniaków i ich rodzin to wciąż temat o którym mówi się mało a problem jest coraz częstszy.

1 NA 10 NOWORODKÓW TO WCZEŚNIAK

Obecnie nawet 10 procent porodów odbywa się przedwcześnie. Zdaniem organizatorek akcji z jednej strony należy się cieszyć, bo dla dzieci to szansa na życie ale równocześnie pojawia się zupełnie nowy problem, jak pomóc dzieciom i ich rodzinom.

Dawniej wiele dzieci, które dzisiaj się rodzą, nie miało by na to szans. Opieka medyczna jest coraz lepsza i możemy pomagać matkom i ich pociechom jednak wiele tych ciąż kończy się przed czasem. Z tym też potrafimy sobie poradzić jednak tu historia się nie kończy. – podkreśla doktor Jolanta Uchman, poznańska neonatolog.

Życie wcześniaków nie jest proste tak samo jak ich rodzin. Częste wizyty u specjalistów i problemy z rozwojem sprawiają, że na marzenia, które są tak ważne dla dzieci, często brakuje już czasu. Właśnie dlatego poznańska neonatolog, Jolanta Uchman oraz Joanna Żółkiewska, psycholog która sama jest mamą wcześniaka założyły fundację, która ma wspierać rodziny wcześniaków – Laboratorium Marzeń.

JAK DZIAŁA FUNDACJA?

Działanie organizacji skupia się na tym by zadbać o marzenia dzieci i ich rodziców. Podopieczni fundacji mogą brać udział w warsztatach i wydarzeniach skierowanych specjalnie dla nich. Specjaliści pomagają im rozwijać swoje pasje. Fundacja współprowadzi nawet drużynę piłkarską, która bierze udział w międzynarodowych turniejach. Więcej informacji o działaniu organizacji można przeczytać na ich stronie internetowej.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl