Finał konkursu Wieniawskiego bez Polaków

Wczoraj zakończył się II etap przesłuchań 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Do finału zakwalifikowało się sześcioro młodych muzyków, jednak żaden z nich nie pochodzi z Polski.

 

Finaliści z Chin, Japonii, Korei Południowej

Jury zadecydowało, że do finałowego etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zakwalifikowało się sześcioro uczestników. To: Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone), Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa), Meruert Karmenowa (Kazachstan), Hina Maeda (Japonia), Qingzhu Weng (Chiny), oraz Dayoon You (Korea Południowa).

Chcielibyśmy bardzo serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom, którym udało się dotrzeć aż do tego momentu. Niestety nie możemy spotkać się w tym gronie w kolejnym etapie, ponieważ w ramach konkursów należy podejmować i te trudne decyzje. Bardzo żałujemy. Życzymy wszystkim, abyśmy mogli spotkać się na estradach i na wszelkich koncertach w przyszłości – takimi słowami poprzedziła werdykt Dyrektor Konkursu, Karolina Kaźmierczak.

W tegorocznym konkursie wystąpiło łącznie 31 skrzypków z całego świata, w tym sześcioro z Polski. W drugim etapie jedynym polskim reprezentantem był Wojciech Niedziółka. Niestety nie udało mu się zakwalifikować do finału.

Poniedziałek z warsztatami

Dzisiejszy dzień będzie odpoczynkiem dla skrzypków, czyli dniem wolnym od przesłuchań. Finaliści zaczną przygotowywać się do decydujących występów, a w tym czasie będzie można wziąć udział w warsztatach. O godzinie 10:00 w Hotelu Mercure autorka książki „Henio i cztery struny” przedstawi w wizualnie atrakcyjny sposób życie Henryka Wieniawskiego. W programie znajdą się: quiz dotyczący życia kompozytora, rozmowy o pasjach uczestników wydarzenia. Także słuchanie utworów Henryka Wieniawskiego w nietypowym wykonaniu – na ukulele.

Nagrody dla najlepszych

Skrzypkowie, którzy wypadną najlepiej w trakcie konkursu uzyskają przepustkę do światowej czołówki oraz wyjątkowe nagrody. Najlepszy artysta za pierwsze miejsce otrzyma 50 tysięcy euro. Łączna ich pula wynosi 115 tysięcy euro. Zwycięstwo w Konkursie Wieniawskiego było ważnym etapem na ścieżce kariery uznanych dzisiaj skrzypków takich jak Wanda Wiłkomirska, Dawid i Igor Ojstrach, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner czy Bomsori Kim.

Koncert laureatów i gala wręczenia nagród odbędzie się 21 października w Poznaniu.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl