Finał „Festiwalu Miedzianka po Drodze” w podpoznańskim Sierosławiu

Już 3 września karawana wędrownego festiwalu literackiego Miedzianka Po Drodze dotrze do podpoznańskiej Gminy Tarnowo Podgórne. Na zakończenie trasy przez Polskę impreza zagości w dworze w Sierosławiu. Tam będzie można spotkać takich autorów jak Małgorzata Rejmer, Filip Springer czy Marcin Meller. Zaplanowano też warsztaty, lekcję poezji, koncert czy występ teatru.

Festiwal literacki Miedzianka Fest po pandemicznej przerwie powraca ze zmienioną nazwą i formułą. Tegoroczna edycja imprezy, organizowanej od 2017 roku przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie, rozpocznie się 27 sierpnia tradycyjnie w Miedziance na Dolnym Śląsku. Później jednak festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą blisko siedemset kilometrów podróż przez Polskę, odwiedzając kolejno Gliwice, Racibórz, Nysę, Opole, Złoty Stok, Pleszew. Finał 3 września w Sierosławiu pod Poznaniem.

Festiwalowy dzień w Sierosławiu otworzy rozmowa z Małgorzatą Rejmer, laureatką Paszportu Polityki za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Później zaplanowano spotkanie z twórcami podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dybą Lach, Filipem Springerem i Julią Fiedorczuk, która poprowadzi też lekcję poezji.

– Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię – mówi Filip Springer – To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać?

O swoich niedawno wydanych książkach opowiedzą Marcin Meller, autor „Czerwonej ziemi”, oraz lekarz Jakub Sieczko, który debiutował reportażem „Pogo” o pracy w pogotowiu ratunkowym. W programie znalazło się też spotkanie z Poliną Kuczynskają w ramach pasma #solidarnizUkrainą, rozmowa z ekspertką Greenpeace Polska Martą Grzegorczyk oraz występ Teatru Improwizowanego Klancyk!

Wieczorem na festiwalowej scenie pojawi się Michał Zygmunt, artysta, który zbiera i miksuje dźwięki Odry. W obliczu zatrucia rzeki jego koncert będzie miał charakter swoistego requiem. Dzień pełen wrażeń zakończą Latarnicy i Latarniczki – szczególny moment, podczas którego goście festiwalu czytają publiczności, a publiczność czyta gościom. Imprezie towarzyszyć będzie Kino Letnie Deloitte, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata oraz foodtrucki.

Wędrowna formuła umożliwia spokojny kontakt publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami, pozwala też zmniejszyć́ jego ślad ekologiczny. Zwiększa to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Festiwal to okazja, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. W drodze do Sierosławia festiwalowa kolumna odwiedzi między innymi Śrem, Kórnik, Rogalin i Puszczykowo. Zarówno przygotowania, jak i samą podróż relacjonować będą korespondenci festiwalu: Mariusz Szczygieł, Witold Szabłowski, Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik, Filip Springer oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach.

Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”.

Finał Festiwalu Miedzianka Po Drodze, 3 września 2022 r., godz. 12:00-22:00,

Dworek w Sierosławiu (ul. Dworska 3), Gmina Tarnowo Podgórne

Wstęp wolny

Program:

➔ 12:00 – 13:15 z Małgorzatą Rejmer rozmawia Maria Krześlak – Kandziora

➔ 13:15 – 14:30 Audioteka zaprasza: „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dyba Lach, Julia Fiedorczuk, Filip Springer w rozmowie z Marią Krześlak- Kandziorą

➔ 14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Poliną Kuczynskają rozmawia Witold Szabłowski

➔ 15:45 – 17:00 Greenpeace Polska zaprasza: z Martą Gregorczyk rozmawia Maria Krześlak – Kandziora

➔ 15:45 – 17:45 Lekcja poezji z Julią Fiedorczuk

➔ 17:00 – 18:15 z Jakubem Sieczką prowadzi Filip Springer

➔ 18:15 – 19:30 z Marcinem Mellerem rozmawia Weronika Wawrzkowicz

➔ 19:30 – 20:30 Teatr Improwizowany Klancyk! gra Szczygła

➔ 20:30 – 21:30 koncert Michała Zygmunta

➔ 21:00 – 22:00 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki – goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl