Finał 14. edycji kampanii Drugie życie

Młodzież z całej Wielkopolski przez ostatni rok szkolny działała na rzecz promowania dawstwa narządów. 8 czerwca organizatorzy, eksperci i patroni honorowi kampanii Drugie życie nagrodzili najlepszych. To społeczna praca u postawa wspaniałej młodzieży – mówią organizatorzy kampanii. 

Zespół Szkół Mechanicznych w Poznaniu, Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz oraz Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej
to zwycięzcy 14. edycji akcji. Młodzież mogła znów działać stacjonarnie, ale – jak podkreślają organizatorzy kampanii – z powodzeniem wykorzystywała też doświadczenia z okresu pandemii, gdy promowanie transplantacji możliwe było tylko w Internecie.

– Nasze akcje, z motywem przewodnim munduru (mamy w szkole wiele klas mundurowych, to nas wyróżnia) za każdym razem były udostępniane w sieci. Piosenka, musztra, taniec dla transplantacji to tylko niektóre nasze akcje. Każdą „wysyłaliśmy w świat”. Łącznie zebraliśmy 2,5 MILIONA udostępnień. Jeśli przynajmniej 1 osoba dowiedziała się dzięki temu czym jest transplantacja i oświadczenie woli, to odnieśliśmy sukces. To jest też dowód na to, że powinniśmy działać wielotorowo, biorąc udział w takich akcjach – powiedział ks. Krystian Gramza, koordynator akcji z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu.

  • fot. Ł.Gdak/wpoznaniu.pl

fot. Ł.Gdak/wpoznaniu.pl

Miejsce i czas docenienia uczniów szkół średnich oraz podsumowania ich działań było szczególne. Szpital Wojewódzki w Poznaniu w którym odbyło się spotkanie obchodzi 50-lecie istnienia. To tu od 22 lat działa Oddział Transplantacyjny, kierowany przez prof. Macieja Głydę, głównego eksperta medycznego kampanii.

– Jestem jedną z tych osób, które tu, w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu dostały drugie życie. Cieszę się nim już ponad 25 lat. Zapewniam Was, że to „nowe życie” to nie pusty slogan. Każdy z nas, każdy pacjent po transplantacji, wypełnia go swoją historią. W moim przypadku dowodem, że z nową nerką mogę żyć na 120%, jest między innymi sport – biję rekordy w narciarstwie alpejskim – mówiła Agnieszka Durlik, członkini Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, który w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia, łącznie przeszczepiono 2805 nerek (do końca kwietnia 2022).

–  Od 22 lat prowadzimy oddział transplantacyjny. Od 14, za sprawą naszego zespołu lekarzy – doświadczonych ekspertów w dziedzinie transplantacji, jesteśmy częścią kampanii Drugie życie. Cieszę się, że wszyscy mogliśmy się spotkać w murach naszego Szpitala i przede wszystkim podziękować młodzieży za ich działania – mówił Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Do końca kwietnia 2022 roku w całym kraju od 50 dawców zmarłych przeszczepiono łącznie 404 narządy. Najwięcej nerek – 209. Kwiecień był zdecydowanie najlepszym miesiącem tego roku. Ale na Krajowej Liście Oczekujących (KLO), tylko na nową nerkę czeka niezmiennie, każdego miesiąca ponad 1000 osób (dane: Poltransplant). Dzięki dializoterapii większość z tych osób nadal żyje.

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl