Ruszył Festiwal Teatralny Malta (video)

Najpierw ją zbudowali a później spektakularnie zniszczyli. To był pierwszy element tegorocznego 28 już festiwalu teatralnego Malta. Dwudziestometrowa kopia „wieży Gargamela” (wieży Zamku Przemysła) powstawała w ostatnich dniach na placu Wolności dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy działali pod okiem francuskiego artysty Olivier Grossetête’a. Punktualnie o godzinie 19:30 runęła.  

Jak powstawała wieża to możemy zobaczyć na specjalnym filmie przygotowanym przez organizatorów.

 

Festiwal teatralny Malta otworzył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Program tegorocznego festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie i interesująco. Największym pod względem skali wydarzeniem jest spektakl „Wojna i terpentyna” (pokazy 22 i 23 czerwca) w reżyserii Jana Lauwersa na podstawie powieści Stefana Hertmansa. Pisarz przyjedzie też do Poznania, spotkanie z nim odbędzie się na placu Wolności 22 czerwca. Rozmowie będzie towarzyszyć premiera jego ostatniej sztuki „Antygona z Molenbeek”.

Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie też światowa premiera projektu „Concert by a Band Facing the Wrong Way” Maartena Seghersa (18 czerwca) oraz koncert z udziałem artystów Needcompany inspirowany słynną piosenką Velvet Underground „All Tomorrow’s Parties” (20 czerwca). W ramach Idiomu zobaczymy też spektakl „FOREVER” Grace Ellen Barkey inspirowany pieśnią „Der Abschied” Gustava Mahlera, nietypową operę „The Moon” MaisonDahlBonnema (20 czerwca), a także przedstawicieli młodego pokolenia: Lisaboę Houbrechts & Kuiperskaai ze spektaklem „1095” (19 czerwca) i „Another one” w reżyserii Lobke Leirens & Maxima Stormsa (22 czerwca).

fot. poznews.pl

Jak co roku już na placu Wolności stanął Generator Malta. Tam ciekawe koncerty i warsztaty. W sobotę zagrają krakowiacy z Romantic Fellas. W niedzielę na Malcie zagra rapowa grupa Poeci Strefy Wojny. Podobnie jak w ubiegłych latach Generator Malta – to także wiele otwartych działań dla dzieci – tych starszych i tych młodszych. Na placu powstanie Strefa Frajdy, czyli miejsce służące zabawie. Warto też prześledzić program warsztatów http://www. malta-festival.pl na które obowiązują zapisy. Festiwal teatralny Malta zakończy się 24 czerwca.  Przez ten czas w ramach festiwalu odbędzie się 200 wydarzeń w  38 miejscach. Wystąpi 350 artystów z 17 krajów.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl