Festiwal Ludzie Książki w Poznaniu. Spotkania z prof. Rusinkiem i twórcą kryminałów. Za darmo

Festiwal Ludzie Książki powraca po raz drugi. To okazja dla miłośników książek, autorów, wydawców i wszystkich, którzy pragną zgłębić tajniki literackiego świata. Podczas tego festiwalu będą mogli spotkać się dwukrotnie z Michałem Rusinkiem, aby porozmawiać nie tylko o noblistce Wisławie Szymborskiej, ale również o potędze słów i o tym, jak niepozorny szalik może mieć swoje miejsce w poezji. Na festiwalowej scenie wystąpi również Sławek Gortycha, autor kryminałów.

Spotkania ze znanymi osobami

Program Festiwalu Ludzie Książki obejmuje wiele wydarzeń. W piątek, 9 czerwca odbędą się dwa spotkania, którymi warto się zainteresować. Pierwsze z nich to spotkanie ze Sławkiem Gortychem (godz. 17), pisarzem (z zawodu dentystą) i miłośnikiem Karkonoszy. Podczas tego wydarzenia porozmawia o górach, kryminałach i samym procesie debiutowania. Sławek Gortych, autor serii kryminalnej „Schronisko, które przestało istnieć” oraz „Schronisko, które przetrwało”, przeprowadzi rozmowę z Franciszkiem Walerychem na temat pisania, gór i stomatologii. Spotkanie to odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, w sali nr 5.

Kolejne wydarzenie, które odbędzie się tego samego dnia, to spotkanie z prof. Michałem Rusinkiem (godz. 19). Michał Rusinek to literaturoznawca, tłumacz, felietonista oraz autor książek. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej i obecny prezes jej fundacji podzieli się swoimi refleksjami literackimi. Spotkanie, które odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich, w sali numer 1 poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.

Następnie, w sobotę, 10 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z Michałem Rusinkiem pt. „Szalik” (godz. 11). Podczas tego spotkania, sekretarz Wisławy Szymborskiej i autor książek dla dzieci opowie historię małej Ichni, zanim ta stała się noblistką. Opowie, jak powstają wiersze, czym jest poezja, a także zachęci do napisania własnych wierszy. To spotkanie dla dzieci odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich Filia Sztuki, w sali numer 5.

prof. Michał Rusinek (fot. Edyta Dufaj)

Dodatkowe atrakcje

Dodatkową atrakcją będzie spacer architektoniczny (godz. 14). Umożliwi poznanie historii budynku Biblioteki Raczyńskich, jak również przemian, jakie ten gmach przeszedł. Oprowadzający opowiedzą o zrealizowanych i planowanych remontach oraz modernizacjach. Spotkanie rozpocznie się przy głównym wejściu do Biblioteki Raczyńskich.

O godzinie 16 w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, sali nr 5, odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Czy wydawcy są jeszcze potrzebni?”. Podczas panelu poruszona zostanie rola wydawców w dzisiejszym świecie książek. Czy wydawanie książek to jedynie biznes, czy też odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Przedstawiona zostanie zmiana perspektywy wydawcy i autora w erze platformy Wattpad i samodzielnego publikowania. Panel poprowadzi Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, która ma doświadczenie wydawnicze. W panelu wezmą udział również Monika Długa, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego, oraz Radosław Nawrot, pisarz i dziennikarz.

O godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich Filii Sztuki, sali nr 5, odbędzie się recital fortepianowy Jakuba Dery. Jakub Dera to laureat wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych. W programie wieczoru zagra muzykę dwóch wielkich romantyków – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, w tym polonezy i preludia.

Podczas Festiwalu będzie również prowadzony kiermasz książek przez księgarnie Skład kulturalny.

Warto zaznaczyć, że Festiwal Ludzie Książki to istotne wydarzenie, ale nie jest jedynym punktem w czerwcowym kalendarzu. W ciągu czerwca Biblioteka Raczyńskich organizuje też spotkanie z: Ryszardem Ćwirlejem (14 czerwca o godz. 17.30 w Filii 35 na Podolanach) oraz Gabrielą Gargaś (15 czerwca o godz. 18 w głównym gmachu Biblioteki).

Zaplanowano również rodzinny koncert (15 czerwca o godz.16.30 w Filii Sztuki) oraz cykliczne wydarzenia, takie jak Sztuk-mistrzów (22 czerwca), Bookclub We need YA (27 czerwca), Strony Fotografii (28 czerwca) i Klub Książki u Raczyńskich (30 czerwca).

Ponadto, 18 czerwca (niedziela) z okazji Festiwalu Cioci Jadzi, który odbędzie się na pl. Kolegiackim, będzie można wyjątkowo odwiedzić Bibliotekę dla dzieci w godzinach 12-18. Biblioteka dla dzieci będzie jednym z punktów na mapie gry miejskiej, gdzie będzie można obejrzeć premierową animację z udziałem najsłynniejszej polskiej cioci, zapisać jej kolejną szaloną przygodę oraz wypożyczyć książki Elizy Piotrowskiej.

Czytaj też: „Ruskie onuce i orki? Język ma znaczenie. Nie deprecjonujmy wojny”. Debata w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl