25 maja rozpoczyna się piąta edycja Festiwalu Fabuły w Centrum Kultury Zamek. Ostatniego dnia wydarzenia zostanie wręczona Poznańska Nagroda Literacka.
Festiwal Fabuły jest organizowany przez CK Zamek co dwa lata. W tym roku, po pandemicznej edycji online, wraca do wersji stacjonarnej.
Fabuł potrzebujemy nie tylko do chwilowej ucieczki przed trudną rzeczywistością. Chodzi o coś więcej – by zrozumieć i oswoić świat, musimy mieć i język, i opowieści – pisze w zapowiedzi wydarzenia prof. Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły.
Program to aż 16 wydarzeń z udziałem 45 gości. Wśród nich pojawiły się spotkania z wybitnymi, współczesnymi pisarkami – Joanną Bator, Julią Fiedorczuk, Dominiką Słowik i Salcią Hałas – które opowiedzą o swoich najnowszych utworach.
Oprócz polskiej literatury na festiwalu zagości także zagraniczna: czeska, ukraińska oraz anglosaska. Wśród festiwalowych wydarzeń będą więc spotkania z autorami zza granicy – Douglasem Stuartem (Szkocja/USA), Kateryną Babkiną (Ukraina), Anną Bolavą (Czechy) i Christopherem Merrillem (USA). Poza tym dwa spotkania zostaną poświęcone debiutantom. Jedno z nich będzie prezentacją nowych książek autorów, stawiających pierwsze kroki w prozie. W drugim wezmą udział studentki i studenci sztuki pisania – nowego kierunku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie zabraknie też stałego cyklu, w którym znawcy literatury opowiedzą o nowych interpretacjach klasycznych dzieł.
Poznańska Nagroda Literacka
Ostatniego dnia festiwalu – 28 maja, zostanie wręczona Poznańska Nagroda Literacka. Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został prof. Stanisław Rosiek – historyk literatury, eseista i wydawca, związany z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka są: Anna Dżabagina za książkę „Kalkowska. Biogeografia”, Urszula Honek za tom poetycki „Zimowanie” oraz Maciej Jakubowiak za zbiór esejów „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.