Rusza jedno z najbardziej oczekiwanych kinowych wydarzeń w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! W 41. edycji festiwal zaprasza do Poznania na ucztę filmową, obejmującą sto produkcji prezentowanych przez osiem dni. To spotkanie z kinem różnorodnym, które przemówi zarówno do najmłodszych, jak i do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w dorosłość.
Ale Kino! jest drugim najstarszym polskim festiwalem filmowym i drugim najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni na świecie. Program festiwalu jest równie różnorodny, co sama widownia. Obejmuje on filmy skierowane do najmłodszych dzieci, aż po młodzież wkraczającą w świat dorosłości. To prawdziwe spektrum produkcji, które dotykają ważnych problemów społecznych, prezentują różnorodność doświadczeń młodych ludzi z różnych części świata.
Widzowie będą mieli szansę podziwiać filmy, które już zdobyły uznanie na najważniejszych światowych festiwalach, takich jak w Cannes, Wenecji czy Berlinie. Jednym z nich jest słowacki „Mimi”, laureat Grand Prix w sekcji Generation na Berlinale. To wzruszająca opowieść 7-letniej Romy, poszukującej zaginionej papużki, spotykającej na swojej drodze osobliwych mieszkańców miejskiego parku.
Na widzów czekają jednak nie tylko nagrodzone hity. Festiwal prezentuje również filmy, które, choć nie zdobyły prestiżowych nagród, zwróciły uwagę organizatorów. „Marzenie Emmy” to argentyński film w reżyserii Germána Vilche, opowiadający historię nastolatki marzącej o nauce w Londynie. Produkcja stawia pytania o granice miłości i odpowiedzialności za drugą osobę. Filmy „coming of age” opowiadają o doświadczeniach związanych z dorastaniem.
Filmy dla dzieci, nastolatków i dorosłych
Najmłodsi widzowie również znajdą coś dla siebie. Specjalne seanse dla dzieci od 3 roku życia, przy przyciemnionym świetle i przyciszonym dźwięku, pozwolą na wspólne kinowe przeżycia. Bohaterką jednego z seansów będzie urocza świnka, której wyobraźnia przemienia zwykłe przedmioty w magiczne kreacje.
Po raz pierwszy przygotowano też „tajemniczy pokaz”. Zapisać można się na film, który chciałoby się przeżyć; wejść w świat bohaterów, jednocześnie wcześniej nic nie wiedząc o produkcji. Do ostatniego momentu organizatorzy ukrywają przed widzami tytuł filmu i miejsce pokazu. Tego typu pokaz odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 17. Uczestnictwo poprzez zapisy.
Na festiwalu pojawi się też okazja do zanurzenia się w świat filmów krótkometrażowych, często pomijanych w szerokiej dystrybucji kinowej. Wyjątkowym wydarzeniem będzie blok filmowy „Aaah! Życie jest ciężkie, ale nie warto się poddawać”, skomponowany przez młodych kuratorów w wieku 10-12 lat, biorących udział w warsztatach „Twórcze wakacje z filmem” w Centrum Sztuki Dziecka.
Łącznie zaprezentowanych będzie ponad 100 obrazów, a filmy konkursowe będą oceniane przez trzy międzynarodowe składy jurorskie. Nagrody Złote Koziołki w poszczególnych kategoriach oraz nagrody Marcina i Marcinka dla polskich twórców kina dla młodych.
Z kolei sekcja „Ale Kino! z piłką – dziewczyny grają!” to hołd dla żeńskich bohaterek na boisku. „Lwica” to niderlandzki film opowiadający o Rosi z Surinamu, utalentowanej piłkarce zmagającej się z brakiem pewności siebie po przeprowadzce do Niderlandów. W „Marinette”, tytułowa bohaterka wyrusza w podróż za ocean, by spełnić swoje piłkarskie marzenie.
Sekcja niespodzianek to również seanse w nieznanych miejscach, skierowane do widzów od 6. roku życia. To doskonała okazja do odkrywania nowych filmowych perełek.
Gdzie kupić bilety
Bilety na festiwal Ale Kino! są dostępne poprzez oficjalną stronę alekino.com oraz w kasach kin partnerskich. Możliwe jest nabycie karnetów w cenie 35 złotych, upoważniających do zakupu 5 biletów w cenie 1 zł każdy. Pokazy będą odbywały się w poznańskich kinach: Multikinie 51, Kinie Pałacowym, Kinie Muza, oraz na Scenie Wspólnej przy ul. Brandstaettera 1.
Czytaj też: Gwiazdorska obsada w wymagającej sztuce. Teatr Wielki w Poznaniu wystawi „Otella”