Fałszywe wiadomości SMS i zbiórki. Jak ich uniknąć?

Policja ostrzega przez oszustami. Coraz więcej jest fałszywych wiadomości od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zbiórek dla powodzian i przejęć kont w social mediach. Jak rozpoznać oszustów i nie dać się podejść?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowało specjalne wskazówki, dzięki którym można uniknąć niektórych zagrożeń. Mowa głównie o kradzieży kont w social mediach, fałszywych zbiórkach czy wiadomościach SMS.

Alert RCB z linkiem – oszustwo

Policja dostaje zgłoszenia o fałszywych wiadomościach informujących o ostrzeżeniach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zawierają link. Funkcjonariusze ostrzegają, że alerty RCB nigdy nie zawierają linków. To czy dana wiadomość nie jest oszustwem możemy weryfikować poprzez oficjalną stronę RCB oraz oficjalne profile w RCB w mediach społecznościowych.

rel="nofollow"

– Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość – apelują policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Oszukują dobrych ludzi

Kolejnym problem są fałszywe zbiórki. Chcąc pomóc nie powinniśmy tracić czujności. Warto wspierać inicjatywy, co do których wiarygodności mamy pewność. Policja doradza aby weryfikować strony internetowe i profile społecznościowe zbiórek, a w przypadku wątpliwości kontaktować się bezpośrednio z organizatorami. Wczoraj w artykule umieściliśmy informacje o aktualnych, prawdziwych zbiórkach na rzecz powodzian.

– Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych. W związku z pojawiającymi się informacjami o fałszywych zbiórkach, dotyczących pomocy powodzianom, apelujemy o szczególną ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych – ostrzega policja.

Uwaga na social media

Oszuści do wykradania pieniędzy i danych wykorzystują również media społecznościowe.

– W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia – ostrzegają policjanci.

Do chwytających za serce informacji fałszerze dołączają linki. Proszą o zalogowanie się i podanie sowich danych. Loginów i haseł nie powinniśmy nikomu udostępniać. Zgłoszenia o podejrzanych sytuacjach można przesyłać policji za pośrednictwem specjalnej strony internetowej – Zgłoś incydent | CERT.PL>_

– Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania! Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę – uspokaja policja.

Czytaj także: Wybili szybę i wgnietli karoserię. Zniszczyli pięć aut | wpoznaniu.pl

źródło: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (policja.gov.pl), Haker i Cyber – Pixabay

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl