Śmierć 15-latek w escape room’ie – współwłaściciel jest z Wielkopolski

Współwłaściciel escape room’u, w którym zginęło pięć 15-latek jest z Wielkopolski – podają służby. Ma zostać przesłuchany przez prokuraturę jeszcze dziś. 300 escape room’ów w całym kraju zostało już skontrolowanych. Wykryto 400 nieprawidłowości.

Mężczyzna, który jest współwłaścielem escape room’u, w którym zgineło pięć nastolatek jest z Wielkopolski i został zatrzymany. Grożą mu surowe konsekwencje.

Premier, Minister MSWiA, szef straży pożarnej i policji informowali dziś o kontrolach w escape room’ach. Wiele kontrowersji wzbudza bowiem fakt, że zmiany prawa i kontrole zapowiadane są dopiero po tragedii.

W Koszalinie w pożarze escape roomu’u zginęło pięć 15-latek. Świętowały urodziny jednej z nich. Po ugaszeniu ognia strażacy stwierdzili sporo nieprawidłowości w obiekcie. Ruszyły kontrole tego typu obiektów w całym kraju.

Państwo zadziałało perfekcyjnie. Po 4 minutach strażacy byli na miejscu. Ale niestety przegrali walkę. Przegrali walkę z tymi, którzy kierując się chęcią szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci – mówił dziś minister MSWiA Joachim Brudziński

Część ekspertów pożarnictwa komentujących te sprawę ma jednak wątpliwości, czy państwo zadziałało perfekcyjnie. Kontrole ruszyły dopiero po tragedii. Straż pożarna, ani inne służby nie uznały wcześniej escape room’ów za potencjalnie niebezpieczne, a to miejsca, gdzie zamknięci uczestnicy rozwiązując zagadki mają znaleźć droge wyjścia. Skutki pożaru w takim miejscu mogą być dramatyczne i takie się okazały. W krajach Europy Zachodniej escape room’y muszą być wyposażone choćby w systemy przeciwpożarowe. W Polsce dotychczas tak nie było.

Po zarządzonych kontrolach,sprawdzono już jedną trzecią tego typu obiektów. Stwierdzono w nich 400 nieprawidłowości.

Służby poprosiły właścicieli escape room’ów, by do czasu kontroli nie świadczyli usług.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl