Enea IRONMAN 70.3 już w ten weekend. W zawodach wystartuje niewidomy triathlonista

Zawody triathlonowe Enea IRONMAN 70.3 Poznań odbędą się już w najbliższą niedzielę 4 września. Wystartują znane postaci oraz poznamy tegorocznych Mistrzów Polski. Z uczestnikami zmierzy się także wyjątkowe małżeństwo. Marcin Suwart jest osobą niewidomą, a Monika jest jego przewodniczką – oboje to doświadczeni triathloniści.

Małżeństwo będzie można zobaczyć na trasie zawodów Enea 5150 Poznań. Zdecydowali się właśnie na nią ze względu na kilka lat przerwy w rywalizacji, choć oboje mają już na swoim koncie dłuższe triathlonowe dystanse. Marcin Suwart w prawym oku ma tylko poczucie światła, a w lewym 5% pola widzenia. Cierpi na zanik nerwu wzrokowego, lecz nie przeszkodziło mu to w uprawianiu sportu i startowaniu w zawodach. Na etapie pływackim są połączeni z żoną specjalną linką, dzięki której łatwiej wyznaczyć kierunek.

Na etapie kolarskim sprawa jest jeszcze prostsza, korzystamy po prostu z roweru typu tandem. Żona siedzi z przodu i jest pilotem, a ja z tyłu. W trakcie biegu również jesteśmy połączeni, trzymamy w dłoni linkę i biegniemy obok siebie – tłumaczy Marcin Suwart, triathlonista.

Weekend pod szyldem IRONMAN zaplanowano w Poznaniu na 3-4 września. Rozpocznie się rywalizacją dzieci i młodzieży w ramach Kids Run Poznań, a w niedzielę wystartują dorośli triathloniści. Meta i miasteczko triathlonowe z wieloma atrakcjami będzie czekać na kibiców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla zawodników przygotowano bardzo atrakcyjną trasę, która nawiązuje do pierwszej, historycznej rywalizacji triathlonowej zorganizowanej w Polsce w 1984 roku. Uczestnicy zmagań rozpoczną walkę na plaży nad Jeziorem Kierskim, czyli w tym samym miejscu, co blisko 40 lat temu grupa śmiałków przecierająca w naszym kraju szlaki triathlonowe.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl