Dziś Tęczowy Piątek. Jak obchodzony jest w Poznaniu?

Tęczowy Piątek to dzień wsparcia młodzieży LBGT+, która na co dzień mierzy się z agresją słowną i fizyczną. Uczniowie w całej Polsce organizują oddolne akcje, by świętować ten dzień. Pomaga w tym między innymi poznańska fundacja.

WSPARCIE MŁODZIEŻY LBGT+

Dziś Tęczowy Piątek. To akcja, której inicjatorem jest Kampania Przeciwko Homofobii. Początkowo skierowana była ona do szkół. Od dwóch lat dzień ten świętują jednak osoby w każdym wieku. Plakaty wspierające osoby LGBT+ możemy znaleźć zarówno w internecie, jak i w przestrzeni publicznej. W tym roku widnieją na nich hasła “jesteś okej” oraz “będzie dobrze”.

Głównym celem Tęczowego Piątku jest okazanie wsparcia młodym osobom ze społeczności LGBT+, które mierzą się, z uwagi na sytuację w Polsce, z wieloma trudnościami, wynikającymi z homo- i transfobii. Dlatego tak ważne jest, żeby w ten dzień okazać im wsparcie, powiedzieć, że jest okej i że wszystko będzie dobrze. – mówi nam Cecylia Jakubczak, jedna z inicjatorek akcji.

ROZMOWY Z PSYCHOLOGAMI

W Poznaniu odbędzie się dziś spotkanie dla młodzieży ze społeczności LGBT+. Wezmą w nim udział psycholodzy i seksuolodzy. Uczestnicy sami zadecydują, co będzie tematem rozmów, a eskperci zadbają o wzajemny szacunek i przestrzeganie zasad i granic. Akcję organizuje Grupa Hangar, a młodzi ludzie spotkają się w nowej siedzibie Lokum Stonewall przy ulicy Fredry 7.

TĘCZOWY PIĄTEK ZGODNY Z KONSTYTUCJĄ

Varia Posnania, fundacja, która szkoli i integruje samorządy uczniowskie, przygotowała na ten dzień specjalny poradnik. Informuje on, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem obchodzić Tęczowy Piątek, nawet jeśli nie ma na to zgody dyrekcji. Jak przypominają, zgodnie z Konstytucją RP, każdy ma prawo do wolności i manifestowania swoich poglądów, o ile nie nawołują one do nienawiści. Fundacja uruchomiła również dwa maile, na które w języku polskim i ukraińskim można poprosić o pomoc, w razie problemów z organizacją Tęczowego Piątku.

Nikt nie ma prawa zabronić wam manifestowania swoich poglądów poprzez wygląd, ubiór i słowa. Dzień, jakim jest tęczowy piątek, ma zwiększać świadomość społeczną w zakresie tolerancji, miłości i akceptacji – nie ma tutaj żadnych przesłanek, które miałyby zakazać manifestacji tego dnia. – pisze fundacja.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl