Dziś Piotra i Pawła. Uroczysta sesja w dniu patronów

W sobotę 29 czerwca, w dniu patronów Poznania odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. Jadwiga Rotnicka otrzymała statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Tu odbywają się tylko wyjątkowo uroczyste sesje. Mowa o Ratuszu. Ostatnia sesja odbyła się tu aż pięć lat temu. Wszystko przez remont zabytkowych wnętrz.

Uroczystą sesję rozpoczął przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Przypomniał on tekst umieszczony w Ratuszu w XVI wieku.

– „Rajco, co urząd swój pełniąc wchodzisz do Ratusza, pozostaw za drzwiami afekty, które przystoją jeno prywatnym osobom: gniew, przemoc, przyjaźń, pochlebstwo, nienawiść. Oblecz się w cnoty osoby publicznej. Albowiem tak, jak wobec innych ty postępować zechcesz, sprawiedliwie albo niesprawiedliwie, taki i Ciebie Boski wyrok czeka i jemu będziesz musiał być poddany”. Ten tekst jest też umieszczony przy wejściu do naszej sali sesyjnej. Warto go zawsze pamiętać, nie tylko wchodząc do Ratusza czy do sali sesyjnej – mówił Ganowicz. Życzył tez mieszkańcom Poznania pomyślności i sukcesów.

Następnie zebranych przywitał także Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

Jacek Jaśkowiak z dumą o mieście

– Dziękuję Państwu za te 9,5 roku współpracy, podczas których udało się aż tak wiele zrobić. Owszem, narzekaliśmy przy tym na uciążliwości, ale remont naszego dziedzictwa, jakim jest Stary Rynek, wymagał pieczołowitości – mówił Jacek Jaśkowiak.

– Ale dziś, dzięki Państwa pracy, dzięki zaradności wszystkich poznaniaków, przedsiębiorców, szefów kuchni, którzy prowadzą restauracje wyróżniane gwiazdkami Michelina – mamy czym się szczycić. Mamy powody, by czuć dumę. Do Poznania przyjeżdżają tacy myśliciele, jak Yuval Noah Harari i politycy tej klasy, co Michelle Obama. Poznań jest różnorodny – szanujmy to. Część z nas jest konserwatywna, inni mają liberalne czy lewicowe poglądy. Są osoby wierzące i ateiści. W Poznaniu jest miejsce dla wszystkich. Spierajmy się, bo na tym polega istota demokracji, ale róbmy to w duchu odpowiedzialności za nasze miasto i dla jego dobra – apelował Jacek Jaśkowiak.

Przez siedemnaście lat była radną

Podczas sesji wręczono statuetkę Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Otrzymała ją prof. Jadwiga Rotnicka. To naukowczyni i była radna miejska, która w sali sesyjnej przy placu Kolegiackim spędziła w sumie siedemnaście lat.

– Muszę przyznać, że jestem bardzo zaszczycona i wzruszona. Tyle lat poświęciłam samorządowi, który skierował mnie na drogę parlamentarną. Teraz jestem emerytem, ale nie czuję się jak emeryt. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze długo pracować dla wspólnego dobra – mówiła prof. Jadwiga Rotnicka.

Przyznano także tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Trafiły one do: Krystyny Babiak, Andrzeja Byrta, Włodzimierza Marciniaka oraz do Oświatowego Towarzystwa Przyjaciół Sportu Winogrady – TPS Winogrady.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymał Teatr Usta Usta Republika. Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej. Natomiast nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Julia Walczyk – Klimaszyk, trenująca szermierkę. W kategorii „trener” Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymał Paweł Kantorski, znany trener poznańskich florecistów.

Czytaj też: Niebezpiecznie podczas ćwiczeń strażaków. Dwóch trafiło do szpitala

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl