Rzymski dar dla UAM

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trafiło blisko 35 tysięcy książek z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych, który do końca 2024 roku znajdował się w Rzymie.

W 2024 r. władze zakonne były zmuszone do podjęcia decyzji o zamknięciu Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych ze względów finansowych.  

– To brzmi jak szaleństwo i tak faktycznie było – mówi Przemysław Raczyk, doktorant Szkoły Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Pierwszą informację otrzymaliśmy w październiku: Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie zamyka swoją jednostkę. Zadzwonili do nas z pytaniem: „Słuchajcie, może chcielibyście trochę książek?” Odpowiedzieliśmy – jasne, że tak. To nie tylko książki teologiczne, ale też związane z historią, historią literatury oraz relacji polsko-włoskich, a także działaniami Polaków w Rzymie – pomyśleliśmy, że to fantastyczna sprawa. Dopiero później okazało się, że chodzi o całą bibliotekę – tak zaczęła się cała akcja – wyjaśnia Raczyk. 

Na początku trzeba było oszacować koszt przygotowania księgozbioru do przewiezienia oraz rozeznać możliwości transportowe i logistyczne. Później czworo doktorantów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM pojechało do Rzymu. Małgorzata Woźniak, Przemysław Raczyk, Adrian Sadowski i Łukasz Skrobała, pracowali tam przez blisko tydzień. Po przygotowaniu 33 palet firma transportowa przewiozła je do Poznania.

– Wśród instytucji naukowych działających w Rzymie, w sposób szczególny UAM związany był z Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych, którym od 1971 r. kierował absolwent UAM, ks. dr Hieronim Fokciński SJ. Na przestrzeni lat pracownicy Instytutu Historii/Wydziału Historycznego (i innych) wielokrotnie odbywali staże i kwerendy w rzymskim PISK, realizując projekty naukowe związane z historią ziem polskich oraz Polaków we Włoszech – mówi prof. Rafał Witkowski.

Księgozbiór naukowy liczy ok. 35000 tomów. To największy prezent, jaki UAM otrzymał w 2024 r. Od pierwszych dni nowego roku pracownicy biblioteki uniwersyteckiej oraz bibliotek wydziałowych segregują i opracowują rzymski dar. 

czytaj także: Były konie, grochówka i bitwa. Powstańcy ponownie zdobyli Ławicę

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl