Dzieci potrzebują pomocy psychologów. Skala problemu zatrważająco rośnie

W porównaniu do ubiegłego roku czterokrotnie wzrosła liczba dzieci korzystających z pomocy psychologów i psychiatrów. 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Może być on pretekstem do rozmów na temat narastającego problemu kondycji psychicznej w Polsce.

Dane pochodzące ze statystyk enel-med pokazują, że młodzi Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Wzrost zainteresowania oraz potrzeb psychologiczno-psychiatrycznych widać również u osób dorosłych. W pierwszej połowie 2024 liczba konsultacji osób dorosłych, w stosunku do ubiegłego roku, wzrosła o 60 procent. Również według obserwacji ZUS wzrosła liczba zwolnień lekarskich, których powodem są zaburzenia psychiczne. Mowa o wzroście o 8,7 procenta w porównaniu do analogicznego czasu w minionym roku. ZUS wskazuje, że tylko w 2023 roku lekarze wystawili 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Centrum medyczne enel-med podaje, że co czwarta „zetka” chciałaby posiadać w firmowym pakiecie opcję skorzystania z wizyt u psychologa i psychiatry. Młodzi ludzie, w porównaniu ze starszym pokoleniem, są bardziej świadomi tego jak ważne jest zdrowie psychiczne.

– U najmłodszych pracowników zdrowie psychiczne jest znacznie większym zmartwieniem niż dla ich starszych kolegów z kilku powodów. Młodsze pokolenia mają większy dostęp do informacji o zdrowiu psychicznym dzięki internetowi i mediom społecznościowym. Po drugie, obecnie społeczeństwo jest bardziej otwarte na dyskusje na temat zdrowia psychicznego. Młodsze pokolenia dorastają w środowisku, które mniej stygmatyzuje problemy psychiczne i bardziej zachęca do szukania pomocy. Po trzecie, młodzi pracownicy często doświadczają wysokiego poziomu stresu związanego z presją osiągnięć zawodowych we wczesnych latach życia, stabilności finansowej i zmianami w życiu osobistym. Choć silversi mają świadomość znaczenia zdrowia psychicznego, to istnieje kilka powodów, dla których mniej się tym przejmują. Starsze pokolenia dorastały w czasach, kiedy problemy zdrowia psychicznego były silniej stygmatyzowane. Mogą mieć większe opory przed otwartym mówieniem o swoich problemach psychicznych – mówi psycholog Sylwia M. Bartczak.

Psycholog podkreśla, że pokolenie Polaków 50+ koncentruje się bardziej na zdrowiu w kontekście rehabilitacji i stomatologii. Ich mniejsze, w stosunku do „zetek”, zainteresowanie zdrowiem psychicznym wynika m.in. z różnicy pokoleniowej i zmian społecznych w kontekście otwartości do rozmów na ten temat. Problem widocznie rośnie, zapotrzebowanie na konsultacje wzrasta. Najbardziej widać to na przykładzie najmłodszych pacjentów. W stosunku do 2023 aktualnie z wizyt u specjalistów korzysta o blisko 300 procent więcej dzieci. Oznacza to, że co czwarty człowiek potrzebuje pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Obrazuje to skalę problemów emocjonalnych u najmłodszych.

– Widzimy, że zdrowie psychiczne Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, staje się coraz większym problemem społecznym. Tylko w ciągu pierwszej połowy tego roku liczba konsultacji w naszych placówkach wzrosła o kilkadziesiąt procent w przypadku dorosłych i aż kilkukrotnie w przypadku dzieci. Nasze grafiki specjalistów szybko się zapełniają, mimo że systematycznie zwiększamy ich dostępność – mówi Jacek Rozwadowski, prezes zarządu enel-med.

Czytaj także: Aquanet szykuje duży remont. Będę problemy z wodą

źródło: https://pl.freepik.com

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl