Działacze Lecha Poznań ujawniają sytuację finansową klubu. Inwestują fortunę

Kolejorz wydaje co roku ogromne pieniądze. Koszty utrzymania 1. drużyny są coraz większe, rosną pensje zawodników i przedłużane są kontrakty. Klub inwestuje również w rozwój młodzieży. Mimo tego, w ciągu ostatnich 4 lat Lech zanotował zysk.

KLUB ZARABIA

Lech Poznań po raz trzeci opublikował audyt finansowy. Kolejorz jest jedynym klubem w Polsce, który w tak otwarty sposób dzieli się z kibicami informacjami odnośnie ponoszonych kosztów i zysków. Najnowsze sprawozdanie obejmuje 4 kolejne sezony – od 2018/19 do 2021/22. Łącznie w tym okresie Lech zarobił 17 milionów złotych. Co istotne, nie wszystkie sezony przynosiły zyski.

NAJWIĘKSZE ZYSKI

Klub kończył rozgrywki 2018/19 ze stratą w wysokości ponad 17 milionów złotych oraz sezon 2021/22 z ponad 15 milionami złotych na minusie. Rekordowy okazał się jednak sezon 2020/21, kiedy to Kolejorz zanotował zysk aż 50 milionów złotych. 82 miliony złotych Lech zarobił wtedy na transferach, a kolejne 33 miliony, dzięki wynikom w europejskich pucharach.

Co istotne, przychody klubu wzrosły po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią. W ostatnim sezonie Kolejorz zarobił z samych biletów 12 milionów złotych. Dla przykładu w rozgrywkach 2020/21 wynik ten wynosił zaledwie 1,1 miliona.

KOSZTOWNI ZAWODNICY

Wciąż największym wydatkiem klubu jest utrzymanie pierwszej drużyny. Jest to ponad połowa całkowitych kosztów ponoszonych przez Lecha. Łącznie wynagrodzenia piłkarzy w ciągu 4 lat wzrosły z 19 do ponad 37 milionów złotych rocznie, a całkowity koszt utrzymania 1. drużyny wyniósł w poprzednich rozgrywkach 47 milionów złotych.

Z roku na rok klub wydaje również coraz więcej na pozyskiwanie nowych piłkarzy i przedłużanie umów. W sezonie 2021/22 Lech wydał na to niecałe 17 milionów złotych, prawie dwa razy więcej niż 3 lata wcześniej.

INWESTYCJE

Dużą częścią ponoszonych kosztów są także inwestycje w infrastrukturę sportową. Dla przykładu budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Lecha Poznań kosztowała 55 milionów złotych. Kolejorz zbudował również kilka nowych boisk. Łącznie na te cele klub przeznaczył 80 milionów złotych, z czego 23 miliony to pieniądze pochodzące ze środków publicznych. Jak podkreślają działacze, wypracowany zysk nie został przeznaczony na wypłatę dywidendy dla właściciela.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl