Dymisja w rządzie. Odchodzi poznański polityk

Konrad Szymański potwierdził, że odchodzi z rządu Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wprost przyznaje, że starał się łagodzić konflikt na linii rząd Jarosława Kaczyńskiego a Unia Europejska, ale mu się to nie udało.

 

DYMISJA SZYMAŃSKIEGO

Konrad Szymański uchodzi za polityka, który starał się dbać o relację z Unią Europejską i łagodzić spór, który jego rząd nieustannie potęguje. Dlatego też, Szymański był coraz gorzej oceniany przez własne środowisko. W rozmowie z Polsat News polityk powiedział: Przez bardzo długi czas zabiegałem o to, by doprowadzić do deeskalacji różnych sporów w wielu sprawach to się udawało przez te 7 lat. Ale ten zasadniczy spór natrafia na różnego typu blokady. Zarówno w Polsce, jak i w Brukseli. Nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże. Komentatorzy sądzą, że dymisja Szymańskiego może oznaczać dalszą eskalację konfliktu z Unią. Paweł Wroński z Gazety Wyborczej skomentował odejście Szymańskiego tak – Dymisja ministra Konrada Szymańskiego to znak, że PiS doszedł do wniosku, że nic już nie ma do robienia w Unii Europejskiej poza opowiadaniem dyrdymałów o „ponadnarodowej bestii”.

Szef działu zagranicznego Wyborczej dymisję Szymańskiego komentuje, tak:

DOŚWIADCZONY WIELKOPOLANIN

Szymański jest absolwentem wydziału Prawa UAM. Na początku lat 90. kierował biurem poznańskiego posła Marcina Libickiego. W roku 200 pracował już w Warszawie jako doradca wicemarszałka sejmu, potem zasiadał w gabinecie politycznym ministra Kazimierza Marcinkiewicza, w 2007 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, w 2004 roku zdobył mandat w Parlamencie Europejskim i w wyborach 2009 ponowił mandat. Dwukrotnie znajdował się na podium najlepszych polskich europosłów. Od 2015 roku jest wiceministrem MSZ w rządzie PiS, a od 2019 ministrem ds. europejskich. Jeszcze dziś Andrzej Duda może wręczyć mu odwołanie.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl