Duże utrudnienie w ruchu i komunikacji w niedzielę. Biegacze opanują Poznań

W niedzielę, 14 kwietnia odbędzie się w Poznaniu półmaraton. Na ulice miasta wybiegnie tysiące zawodników. W związku z tym ZTM i ZDM przygotowało zmiany w organizacji ruchu.

PKO Półmaraton Poznań

W nadchodzącą niedzielę odbędzie się 16. PKO Poznań Półmaraton, co spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu drogowym. Trasa biegu zostanie zamknięta dla samochodów, a komunikacja miejska będzie ograniczona. Podróżujący powinni być przygotowani na zmiany w trasach i ewentualne opóźnienia.

– Zmiany w transporcie publicznym wprowadzimy stopniowo – na niektórych liniach od pierwszych kursów, na innych w zależności od przebiegu imprezy – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Trasa półmaratonu, rozpoczynająca się i kończąca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, będzie nieprzejezdna dla pojazdów od godziny 8:30 do 13:30. Dodatkowo, o godzinie 6:00 drogowcy zamkną odcinek ulicy Grunwaldzkiej. Trasa biegu przechodzi przez różne dzielnice miasta, takie jak Łazarz, Wilda, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald.

Organizatorzy planują przywrócenie pełnego ruchu około godziny 13:30. Aby uniknąć opóźnień, podróżujący zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, takich jak ulica Głogowska i Most Dworcowy.

Niezależnie od zmiany tras, niektórych ulic nie da się przejechać np. Dolna Wilda na odcinku Hetmańska-Piastowska. Organizatorzy wprowadzą ruch jednokierunkowy na niektórych odcinkach, a dostęp do centrum miasta od południa będzie możliwy dzięki specjalnie wyznaczonym śluzom.

Niezależnie od zmiany tras, odcinek Drogi Dębińskiej do Garbar do Estkowskiego będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Z wyjątkiem fragmentów Bielnik -Kazimierza Wielkiego i Wielka – Estkowskiego, gdzie drogowcy umożliwią ruch jednokierunkowy w kierunku północnym.

Przejazd między Nowym Miastem a Centrum będzie możliwy dzięki 5 śluzom. Na Małych Garbarach, Wolnicy i Solnej będzie dostępny ruch w obu kierunkach na północnej nitce drogi. Trasę obejmująca ulice Nowowiejskiego i Pułaskiego organizatorzy całkowicie wyłączoną z ruchu. Podróżujący między północą Poznania a centrum będą mieli do dyspozycji 3 śluzy. Natomiast ruch między Jeżycami a centrum zapewnią śluzy na rondzie Kaponiera oraz przy skrzyżowaniu Poznańskiej z Libelta.

Utrudnienia w komunikacji miejskiej

Linie tramwajowe:

  • Linie 1, 3, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18: Zmieniona trasa lub zawieszenie kursowania w zależności od zamkniętych ulic i węzłów drogowych.
  • Linie 52, 55, 58, 59: Dodatkowe linie tramwajowe.

Linie autobusowe:

  • Linie 122, 145, 148, 149, 159, 160, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 176, 177, 179, 182, 190, 191: Zmieniona trasa lub częstotliwość kursowania autobusów w związku z zamkniętymi ulicami i węzłami drogowymi.

Warto zwrócić uwagę na przystanki tymczasowe oraz ewentualne zawieszenie kursowania niektórych linii.

Czytaj także: Warszawscy rowerzyści mają już kładkę, ale nasza będzie lepsza

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl