Drugie życie najstarszego wieżowca w Poznaniu. Powstanie w nim akademik

Pierwszy poznański wieżowiec zmieni się nie do poznania. Budynek z 1950 r., zwany wieżowcem Miastoprojektu, zostanie zamieniony w akademik. Zmienią się też strefa parteru oraz wnętrza. Pierwsze prace już się zaczęły.

Jak wskazuje Dorota Bartkowiak na stronie cyryl.poznan.pl, po drugiej wojnie światowej oprócz priorytetowej odbudowy Starego Miasta główny nacisk położono na modernizację terenów dawnej pruskiej Dzielnicy Cesarskiej. Według ówczesnych projektów śródmieście Poznania miało być wizytówką socrealistycznego modelu projektowania polskich miast.

Wśród wybudowanych w tamtym czasie budynków były m.in. budynek KW PZPR na ul. Święty Marcin oraz Okrąglak na rogu ul. Mielżyńskiego i 27 Grudnia. Powstał również wieżowiec Agend Ministerstwa Odbudowy w Poznaniu, który w późniejszym czasie był znany od kolejnego najemcy – wieżowcem Miastoprojektu.

Budynek na rogu ul. Powstańców Wielkopolskich i Alei Niepodległości został zaprojektowany przez Stanisława Pogórskiego i Tadeusza Płończaka w 1948 r. Trzy lata później oddano go do użytku. Ma 11 kondygnacji i 42 metry wysokości. Początkowo miał być częścią zespołu gmachu Urzędu Wojewódzkiego, który miał być jednym z elementów tzw. dzielnicy urzędowej stanowiącej przeciwwagę do Dzielnicy Cesarskiej. Ostatecznie zespół ten nie powstał.

Powstanie akademik

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat budynek był biurowcem. Swoją siedzibę miał w nim m.in. Miastoprojekt. Teraz wieżowiec zmieni swoje przeznaczenie i stanie się prywatnym domem studenckim – według projektu pracowni CDF ARCHITEKCI.

Budynek nieznacznie zmieni się z zewnątrz. Rewolucję przejdzie za to jego wnętrze. Bryła i detale elewacji pozostaną praktycznie niezmienione. Prawdziwe zmiany nastąpią na parterze, w obrębie podcienia. Otrzyma on liczne przebicia, które umożliwią wgląd w budynek. Do tej pory była to martwa przestrzeń.

Zmieni się też wygląd ostatniego piętra, które, zgodnie z wizualizacją, będzie nieco wyższe. Pojawi się tam podniesiona attyka, za którą zostaną ukryte urządzenia techniczne. Przewidziane są też budki dla pustułek, nietoperzy i jerzyków.

Największe zmiany zajdą we wnętrzu wieżowca. Znajdzie się w nim 110 jednoosobowych pokoi. X kolei poziom -1 i parter przeznaczony zostanie na przestrzenie wspólne. Dostępne będą przestrzenie takie, jak: strefa nauki i wypoczynku, strefa nauki cichej i pracy wspólnej, sala fitness, pralnia i obszerna strefa wypoczynkowa.

Co ciekawe, w centrum foyer stanie kultowy fiat 126p w roli donicy.

Zobacz też: Rozbiórka Galerii Malta. Inwestor chce wyciąć 32 drzewa

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl