Drożej autem czy komunikacją miejską? W Poznaniu powstanie aplikacja, w której sprawdzisz koszt podróży

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje aplikację za pomocą, której poznaniacy będą mogli porównać koszt podróży samochodem i komunikacją miejską. Jedną ze zmiennych które policzy program, będzie opłata za zatrzymanie pojazdu w strefie płatnego parkowania. Usługa ma być udostępniona na przełomie 2022 i 2023 roku.

CZY POMYSŁ Z WARSZAWY TRAFI DO POZNANIA?

Podobna aplikacja od września działa w Warszawie. Na stronie stołecznego transportu publicznego narzędzie nosi nazwę „Dojazdlator”. Radna Maria Lisiecka-Pawełczak z klubu Koalicji Obywatelskiej zapytała włodarza miasta czy mieszkańcy Poznania również mogą liczyć na takie rozwiązanie. Jej zdaniem aplikacja może pomóc poznaniakom oszczędzać oraz w konsekwencji chronić środowisko.

Wśród mieszkańców Warszawy system jest bardzo popularny. Przede wszystkim ma na celu promowanie transportu publicznego, w konsekwencji ochronę środowiska. Panie Prezydencie, zachęcam, aby takie rozwiązanie wprowadzić w Poznaniu.  – czytamy w interpelacji radnej Lisieckiej – Pawełczak do prezydenta Poznania.

POZNANIACY BĘDĄ MOGLI SPRAWDZIĆ JAK NAJTANIEJ PODRÓŻOWAĆ PO MIEŚCIE

W imieniu włodarza miasta, Jacka Jaśkowiaka, odpowiedzi udzielił jego zastępca Mariusz Wiśniewski. Okazuje się, że poznański ZTM nie tylko przeanalizuje działanie warszawskiej aplikacji, ale już od jakiegoś czasu pracuje nad własną wersją.

ZTM zapozna się z udostępnioną na stronie warszawskiego Transportu Publicznego aplikacją i przeanalizuje zasadność wprowadzenia podobnego rozwiązania w Poznaniu, uwzględniając jego wpływ na promocję transportu publicznego oraz koszty realizacji. – napisał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Poznańskie narzędzie do obliczania kosztów dojazdu do pracy ma działać na zasadzie porównywarki. Użytkownik będzie mógł sprawdzić co wyjdzie mu taniej, podróż samochodem i pozostawienie samochodu w miejskiej strefie parkingowej czy podróż komunikacją miejską. Poznański kalkulator kosztu dojazdu będzie częścią miejskiej aplikacji Poznań Smart City. Według informacji przekazanych przez Mariusza Wiśniewskiego nowa opcja będzie udostępniona na przełomie 2022 i 2023 roku.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl